Ordu polisinden Kürtçe anons

Karadeniz'i vuran sel, Güneydoğulu fındık işçilerini perişan etti. Ordu'da polis, Türkçe bilmeyen grubun çadırlardan çıkması için Kürtçe anons yaptırdı.

SAMSUN/KONYA - Orta Karadeniz Bölgesi'nde ve Konya'da sağanak yaşamı felç etti. Samsun'da 100'ü aşkın ev ve işyerini su basarken, Ordu'da gece saat 02.00'de başlayan sağanak, Güneydoğu'dan fındık toplamak için bölgeye gelen işçileri perişan etti. Kadın, çocuk, genç ve yaşlılardan oluşan 150 kişilik grubun kaldığı çadırlar su içinde kaldı. Karapınar Mahallesi'ndeki çadırların terk edilmesi anonsu, işçilerin Türkçe bilmemesi nedeniyle anlaşılamadı. Polis, Güneydoğulu bir vatandaşa araçtaki mikrofonu uzatıp, Kürtçe anons yaptırdı. İşçiler geceyi Atatürk Spor Salonu'nda geçirdi.
Samsun'da evleri su bastı
Samsun'da da önceki akşam 20.30 sıralarında başlayan gök gürültülü sağanak, hem kent merkezi hem de Atakum beldesinde etkili oldu. Çukurluk alanlardaki bazı araçlar, 1.5 metreye yükselen suda kayboldu. Kentte 100'ü aşkın ev ve işyerini su bastığı belirtildi. Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş, "Selin büyük boyutlara ulaşması Çobanlı Deresi'nin taşmasından kaynaklandı. Derenin ıslahı için DSİ 7'nci Bölge Müdürlüğü'yle yazışmalarımız oldu, sonuç alamadık" dedi.
Konya'nın Beyşehir ilçesinde dün öğleden sonra bastıran sağanakta Eğirler, Bayat ve Bayındır köylerinde 50 ev su içinde kalırken, yedi büyükbaş hayvan telef oldu.
Karadeniz için uyarı
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yarın Karadeniz'in doğu kesimlerinde etkili yağış beklendiğini açıkladı. Türkiye'nin diğer bölgeleri ise açık ve yer yer parçalı bulutlu olacak. Çarşamba günü Karadeniz'in doğusundaki gök gürültülü yağmur devam edecek. Diğer yerlerde ise hava değişmeyecek. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7559607559600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.