Ordu Yarbay Dönmez'i soruşturuyor

ANKARA - Genelkurmay Ergenekon soruşturması kapsamında çok sayıda muhtelif bomba ve silah ele geçirilen Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez’in Askeri Ceza Kanunu’nun ‘askeri malzeme çalma’ başlıklı 131. maddesi gereğince tutuklandığını ve hakkında adli soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Genelkurmay, dün tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konulan Yarbay Dönmez ile ilgili olarak resmi internet sitesi aracılığıyla açıklama yaptı. Açıklamada, 7 Ocak 2009 tarihinde Sapanca’daki dağ evinde silah ve mühimmat bulunan Dönmez hakkında Genelkurmay Başkanlığı’nın 09 Ocak 2009’da soruşturma emri verildiği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:
“Şüpheli 12 Ocak 2009 tarihinde saat 10:30’da Ankara Merkez Komutanlığı’na teslim olmuş, müteakiben askeri savcılıkça sevk edildiği Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 131’inci maddesi uyarınca saat 17:00’de tutuklanmıştır. Tutuklama işlemi Genelkurmay Askeri Savcısı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına saat 17:40’ta bildirilmiş ve şüpheli, Kara Kuvvetleri 1’inci Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi’ne (Mamak) gönderilmiştir. Şüpheli ve ele geçirilen malzemelerle ilgili adli soruşturma bütün boyutları ile devam etmektedir.” 

Beş yıla kadar hapis
Askeri Ceza Kanunu’nun bahsi geçen 131’inci maddesi, askeri malzeme, silah veya cephaneyi çalan, satan rehin veren yeva rehin alanlara verilecek olan cezayı düzenliyor ve beş yıla kadar ağır hapis cezası öngörülüyor.  Sözkonusu fiiller silah, cephane veya her hangi bir müdafaa vasıtası ile ilgili ise ceza arttırılır” deniliyor. (Radikal)