Ordu'da halk çöp isyanında

Ordu'nun Gölköy ilçesi Damarlı beldesine arıtma tesisi kurmak isteyen Ordu Belediyesi ile halkı karşı karşıya geldi. Belediye Başkanı Seyit Torun, tesisin AB standartlarına uygun olduğunu, halk ise su kaynaklarının kirleneceğini söyledi.

ORDU - Ordu'nun Gölköy ilçesi Damarlı beldesine arıtma tesisi kurmak isteyen Ordu Belediyesi ile halkı karşı karşıya geldi. Belediye Başkanı Seyit Torun, tesisin AB standartlarına uygun olduğunu, halk ise su kaynaklarının kirleneceğini söyledi.
Damarlı'da çöp arıtma tesisi kurma kararı alan Ordu Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı'na başvurarak yaklaşık 500 hanenin bulunduğu Dikenlice Köyü'ne bir kilometre uzaklıktaki 35 hektarlık arazi için izin aldı. Durumu öğrenen belde halkı, önceki gün Dikenlice Köyü sakinleriyle birleşerek, tesisinin yapılacağı alanda oturma eylemi yaptı. Tesis hakkında bilgi vermek isteyen Gölköy Kaymakamı Fatih Akkaya, sözü kesilince vatandaşlara bağırdı. Halk da Akkaya'yı yuhaladı ve dinlemeden bölgeyi terk etti. Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı Selahattin Karameşe, bölgenin kente 45 kilometre uzaklıkta olduğunu kaydederek, "Neden yakın yerlere yapılmıyor da burası seçiliyor? Biz kobay mıyız? Tesise izin vermeyiz" dedi.
Belediye: AB'ye uygun
Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ise, 'katı atık bertaraf tesisi' adı verilen çöp arıtma tesisinin AB standartlarına uygun olduğunu kaydederek, şu bilgileri verdi: "Çöpler depolanmadan önce zeminin geçirmezliği sağlanacak. Tesise yedi ilçe ve üç beldenin çöpleri de dökülecek. Bu tesis, İngiltere ve Almanya'da da kullanılıyor."
Damarlı Belde Belediye Başkanı Niyazi Çelenk de projenin halka anlatılmadığını belirterek, "Bölgede beş su kaynağı var. Bunlardan dördü köylerimizin, biri de beldemizin su kaynağı. Dolayısıyla halk suların kirleneceğini düşünüyor" diye konuştu.
Türkiye Çevre Koruma Gönüllüleri Vakfı Genel Sekreteri Aydın Atıcı da, "Zeminin geçirimsizliği sağlanırsa proje faydalı olur" dedi.