Orduda terfiler için geri sayım

Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) ağustos toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında bugün başlıyor.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) ağustos toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında bugün başlıyor. Toplantıda, TSK personelinin terfi ve emeklilik durumu, disiplin suçu işleyenlerin ordudan uzaklaştırılması ve Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren konular ele alınacak. Şûra, cumartesi günü son bulacak.
Şûrada, görev sürelerinin dolması nedeniyle emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'in yerine Donanma Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'in yerine ise MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk'un atanması bekleniyor.
Gözler Kara Kuvvetleri'nde
Toplantının büyük beklentiler taşıyan bölümünü ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı atamaları oluşturacak.
1. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Timur ile Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, görev sürelerinin dolması nedeniyle emekliye ayrılacak.
1. Ordu Komutanlığı'na getirilecek komutan, gelecek yıl yüksek ihtimalle Kara Kuvvetleri Komutanı olacak.
Şûrada Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki orgeneraller, görev yerleri itibariyle rotasyona tabi tutulacak. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncer Kılınç, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş iki yılı doldurduklarından yeni görev yerlerine atanacak. 1. Ordu ve Harp Akademileri komutanlıklarına da emeklilik nedeniyle atanmalar olacak.