'Ordudan farklı düşünmüyoruz'

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'nin son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra yayımlanan bildiriyi 'postmodern uyarı' şeklinde değerlendirmesine tepki göstererek, bunu yanlış ve haksız bulduğunu söyledi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'nin son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra yayımlanan bildiriyi 'postmodern uyarı' şeklinde değerlendirmesine tepki göstererek, bunu yanlış ve haksız bulduğunu söyledi. Erdoğan, "Asker ve hükümeti karşı karşıya getirmeye çalışan bu tür açıklamalar, demokrasiye ve Türkiye'ye zarar veriyor. Bizim bu konularda ordudan farklı bir düşüncemiz yok" dedi..
AKP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK), Erdoğan'ın katılımıyla önceki akşam yaptığı toplantıda Türkiye'nin AB süreci, MGK toplantısı, ek protokolün TBMM'de onayı ele alındı. Erdoğan, Kürt sorunu tartışmalarının damgasını vurduğu MGK toplantısıyla ilgili olarak da değerlendirmede bulundu.
'Yanlış ve haksız'
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz'un MGK bildirisini 'postmodern uyarı' şeklinde değerlendirmesini yanlış ve haksız bulduğunu belirten Erdoğan, "Asker ve hükümeti karşı karşıya getirmeye çalışan bu tür açıklamalar, demokrasiye ve Türkiye'ye zarar veriyor. Bizim bu konularda ordudan farklı bir düşüncemiz yok. Bildirideki sözlerde de abartılacak, başka yönlere çekilecek bir yön yok. Bildiride terörle mücadelenin hükümetin inisiyatifinde olduğu belirtiliyor. Bunu kabul etmeyen var mı? Hayır. O zaman bu açıklama ve değerlendirmeler niye yapılıyor; bunları iyi görmek lazım" dedi.
Erdoğan, AB süreciyle ilgili olarak da, "3 Ekim'de müzakerelerin başlaması en doğru karar olacaktır. Türkiye üzerine düşeni yaptı. Sözünü tutma sırası AB'dedir" dedi. Erdoğan, Gümrük Birliği anlaşmasını Kıbrıs Rum Kesimi'nin de bulunduğu ülkeleri kapsayacak şekilde genişleten Ek Protokol'ün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi gerektiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7561497561490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.