'Orduya hakaret'ten: Lagendijk'e soruşturma

Beyoğlu Savcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk hakkında, 'Orduyu aşağılamak' ve 'davaya müdahale'den soruşturma açtı. Lagendijk, Pamuk davasından sonra basın toplantısında orduyu eleştirmişti.

Fotoğraf: M. Akif Erdem

İSTANBUL - Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk hakkında, 'Türk ordusunu aşağılamak' ve 'süren bir davayı etkilemeye çalışmak' suçlarından dolayı soruşturma başlattı.
Bir grup avukatın suç duyurusunu işleme koyan Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Lagendijk hakkında 'Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçunu düzenleyen yeni TCK'nın 301. ve 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçunu düzenleyen yeni TCK'nın 288. maddelerinden soruşturma açtı. Savcılık gerek görürse, Lagendijk'in ifadesi Adalet Bakanlığı kanalıyla Brüksel makamlarına tebligat gönderilmesiyle alınabilecek.
'Ordu PKK ile çatışmayı seviyor' demişti
Lagendijk, Orhan Pamuk duruşmasından bir gün sonra Taksim Hill Oteli'ndeki basın toplantısında, şöyle demişti: "Başbakan'ın diyalog çağrısına Kürtler yanıt vermeli. Aksi halde milliyetçi gruplar ve ordunun istediği olur. Çünkü ordu PKK ile çatışmayı seviyor. Bu onu güçlü ve önemli kılıyor. Niçin Kürt belediye başkanları 'Şiddeti savunmuyoruz' demiyorlar? Neden renklerini belli etmiyorlar? Şiddeti açık açık kınamıyorlar?"
Jagendijk, Pamuk davasıyla ilgili olarak da "Biz, bu kadar açık bir vakada, ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı bir ülkede müzakereleri sürdüremeyiz. Bu, sadece Pamuk sorunu değil. Yeni Ceza Yasası'ndaki kötü şöhretli 301. madde, savcılarca kötü amaçla kullanılıyor. Bunun ortadan kaldırılması lazım. Umuyorum Türkiye hükümeti mesajı almıştır" demişti.


    http://www.radikal.com.tr/7673557673550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.