Organ bağışı için yasal çıkış aranacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Uygun Gönüllü Vericilerin Belirlenmesi ve Örneklerin Alınması Protokolü imza töreninde organ bağışlarıyla ilgili sorulara da yanıt verdi. “Organ bağışında bulunan kişinin beyin ölümü sonrasında organlarının alınabilmesi için ailesinin onay vermesi gerekiyor. Bu sıkıntı yaratıyor, kimi zaman aile izni olmadığı için organların alınamadığı oluyor. Bunun için atılacak adım var mı?” sorusu üzerine ‘ Türkiye ’nin organ nakilleri konusunda hem tıbbi tecrübe hem de teknolojik altyapı anlamında dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında olduğunu’ hatırlatan Müezzinoğlu şöyle konuştu:
“Burada en büyük sıkıntılardan biri, organ bağışında bulunan vatandaşın herhangi bir nedenle beyin ölümü gerçekleşmesi sonrasında birinci derece varisleri ile hukuken muhatap olmamız. Birinci derece varisleri, bağışcının bağışına muhalif bir karar verebiliyor” diye konuştu.

Bakan : Bir organ bağışçısı olarak ben...

Geçen yıl 1450 kişinin beyin ölümü gerçekleştiğini ve organ bağışında bulunanlardan 1150 kişinin yakınlarının “olumsuz” beyanda bulunduklarını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “Adalet Bakanımız’la görüştüm. Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın hukukçuları birlikte çalışıyorlar. Bu anlamda, kişinin sağlığında yapılan beyanın geçerliliği konusunda hukuki düzenleme yapılıp yapılamayacağına, nasıl bir düzenleme yapılabileceğine ilişkin bakılıyor. O, hukukçu arkadaşlarımızın çalışmalarından sonra netlik kazanacak. Şahsen sağlığında organlarını bağışlamış biri olarak, böyle bir durum olduğunda ne eşimin veya çocuklarımın o duygusal andaki kararları, benim bugünkü irademi olumsuz etkilemeli ne de bir başka ihtiyacı olan vatandaş için bu anlamdaki maneviyata vesile olmamalı.”
Türkiye’de geçen yıl 1779 kişi organ beklerken yaşama gözlerini yumdu. Şu an Türkiye’de 23 bin 529 kişi bekleme listesinde.