Organ bağışı için yeni yasa

30 ülkeden 400'e yakın bilim adamının katıldığı 9. Ortadoğu Organ Nakli Kongresi'nde konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, organ bağışında bulunanların bütün hastane masraflarının karşılanması için yeni bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Organ Nakli Yasası'nda yapılacak değişiklikle, kadavra bağışçılarının hastane masraflarının karşılanmasına yönelik bir inisiyatif başlatacaklarını söyledi.
İran, İsrail, Pakistan, Umman, Lübnan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen, Güney Afrika'nın da aralarında bulunduğu 30 ülkeden 400'e yakın bilim adamının katıldığı, 9. Ortadoğu Organ Nakli Kongresi dün Ankara'da başladı. Kongrenin açılışında konuşan Başkent Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'de organ naklinin 1975 yılında böbrek nakli ile başladığını ifade etti ve "Türkiye kısa süre içinde bu alanda büyük yol aldı" dedi.
'Türkiye bağışlarda çok geride'
Bakan Akdağ ise Organ Nakli Yasası'nın çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi. Yeni kanun taslağı hakkında bilgi veren Akdağ, kadavra donörlerin hastane masraflarının karşılanmasına yönelik bir inisiyatif başlatacaklarını söyledi.
Kadavradan organ nakillerinde Türkiye'nin çok gerilerde olduğunu vurgulayan Akdağ, şu anda 6 bin 500 hastanın böbrek beklediğini, 32 bin hastanın kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girdiğini ve her yıl 5 bin kişinin diyaliz hastaları arasına katıldığını anlattı. Akdağ, konuya ilişkin eğitim çalışmaları başlatacaklarını da açıkladı.
Diyanet'ten güçlü destek
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise organ nakline destek veren bilim adamlarını 'Türkiye'nin yüz akı' olarak niteledi. Organ nakli konusunda İslam bilginlerine önemli görevler düştüğünü, zaman zaman geleneksel kültür ve töreden kaynaklanan farklı anlayışlar olabileceğine işaret eden Bardakoğlu şöyle konuştu:
"Böyle farklı anlayışlar olsa bile insan tedavisini sağlayan, insanı saygın kılan her adım dinimizce ibadettir, teşvik edilmelidir. Bize düşen görevlerden biri; dinimizin sorumluluk anlayışını, insana ve cenazeye, ölüye saygı anlayışını, lütfen organ naklinin önünde bir engel olarak görmeyelim. Aksine dinimizde insana saygı, insan tedavisini teşvik eden, destekleyen hususlar var. Ülkemiz insanınlarının Uzakdoğu'da veya daha uzak ülkelerde organ nak-li için sıraya girmesinden mahcubum. İnsana bu kadar önem veren bir dinin mensuplarının yaşadığı ülkede, o ülkenin insanı organ bağışı için başka ülke-ye gitmemeli, aksine biz buna öncülük yapmalıyız."