Organ bağışında duygusalız

Organ nakli konu-sunda, Türkler diğer ülkelere göre daha duygusal. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Sema Kuşçu, "Aile bağlarının güçlü olması organ naklinde öne çıkıyor.

MANİSA/ANKARA - Organ nakli konusunda, Türkler diğer ülkelere göre daha duygusal. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Sema Kuşçu, "Aile bağlarının güçlü olması organ naklinde öne çıkıyor. İngiltere'de kadavradan bağış yüzde 80, canlıdan nakillerse yüzde 20 oranında. Bizdeyse bu oran tam tersi. Canlıdan nakil yüzde 70, kadavradan nakilse yüzde 30. Öncelikli olarak anneler, çocuklarına organlarını veriyorlar" dedi. Dr. Kuşçu, Türkiye'nin canlıdan doku naklinde dünya sıralamasında ön sıralarda olduğunu belirtti.
Organ Nakli Haftası bugün başladı. Türkiye organ nakilleriyle 1974 yılında, Mehmet Haberal ve ekibinin yaptığı böbrek nakli aracılığıyla tanışmıştı.
26 bin kişi bekliyor
33 yıl sonra bugün Türkiye'de 26 bin 125 kişi, hayatta kalabilmek veya dünyayı 'görebilmek için' organ bağışını bekliyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 15 bin kişi böbrek, bin kişi karaciğer, 25 kişi acilen kalp, 10 bin kişi kornea, 100 kişi de pankreas ve ince bağırsaz bağışı için sırada. (aa, dha)