Organ bağışlansa çok hayat kurtulur

10 yıllık ilerleme
Prof. Yaman Tokat ve ekibi, Türkiye'yi canlı karaciğer naklinde Avrupa'da söz sahibi yaptı. Son beş ayda, sadece İstanbul'daki 22 nakilden 21'i başarılı. Yıllık nakil sayısı 100. Ameliyat sonrası bir yıllık yaşama oranı, 10 yıl önce yüzde 50'ydi, şimdi yüzde 95.
Hepatit B yaygın
"10 yıl önce yılda ancak üç-dört ameliyat yapardık. Bunu artırdık, ama total organ bağışı çok düşük olduğu için Avrupa'nın gerisindeyiz" diyen Tokat, şu bilgileri verdi: Türkiye'de 10 kişiden biri hepatit B'li, yani siroz ve karaciğer kanseri riski yüksek.
1900 şanssız insan
Yılda 2 bin 100 kişi karaciğer bekliyor. Tokat, "Organ bulunmadığı için ancak yüzde 10'u ameliyat edilebiliyor. Aslında halkımız verici, ama organizasyon ve bilgilendirme çok eksik. Son zamanlarda, özellikle ölenlerden bağışların artması ise sevindirici."
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

İSTANBUL - "Artık canınız 'ciğeriniz' sağlamda... Modern tıp size tükenen karaciğerinizin yerine sorunları asgariye indirilmiş yeni organınızı sağlayabilir."
Bu sözler Türkiye'de karaciğer nakillerinin öncülerinden Prof. Dr. Yaman Tokat'a ait. Peki ama değişen ne? Sorunun yanıtı için işte iki senaryo:
İlk senaryo kötü. Çünkü yıl 1995. Karaciğerinizin fonksiyonlarının yüzde 90'ını yitirdiğinizi öğreniyorsunuz. Doktorunuz birkaç ay ömrünüzün kaldığını ve nakil olmanız gerektiğini söylüyor. Türkiye'de yılda ancak birkaç kişiye yapılabilen ameliyat yaşamanız için tek çıkar yol. İlk iş organ bulmak. Bu aşamada şanslı olduğunuzu ve organın altı ayda bulunduğunu varsayalım. Yüzde 50 başarı oranı olan 12 saatlik bir operasyon için ameliyat masasına yattınız. Masadan kalktıktan sonra acılı komplikasyonlar sizi bekliyor. Normal hayata iki yıl içinde dönebilirsiniz.
İkinci senaryo modern tıp destekli. Yıl 2005. Organ arama faslına kadar iki öykü de bire bir aynı. Bu kez de şanslısınız ve organı altı ayda buldunuz. (Hâlâ en büyük sorun organ bulma aşaması) Yeni teknikler sayesinde artık başarı şansı yüzde 95 olan bir ameliyata girdiniz. Yılda yüzlerce kez yapılan bu ameliyattan sonra olağan yaşama üç ay içinde dönebilirsiniz.
Prof. Dr. Yaman Tokat, Türkiye'yi Avrupa'da en çok canlı karaciğer nakli yapan ülke unvanına ulaştıran ekibin başkanı. Ege Üniversitesi Genel Cerrahi ve Transplantasyon Bölümü ve Florance Nightingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu olan Tokat, İzmir ve İstanbul arasında karaciğer nakilleri yapıyor. Kendisi son beş ayda sadece İstanbul'da 22 karaciğer nakli yaptı ve 21'i başarılı oldu.
Türkiye'de yaklaşık 10 kişiden birinde hepatit B olduğunu ve bu virüs yüzünden önümüzdeki yıllarda karaciğer kanserine ya da karaciğer sirozuna yakalananların sayısının 300-400 bin kişiye ulaşacağını söyleyen Prof. Dr. Tokat'la karaciğer naklini konuştuk. Tokat'ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
Yılda kaç karaciğer nakli yapıyorsunuz?
Ortalama 100.
Bu ameliyatların kaçı başarılı?
Bir yıllık yaşam oranı karaciğer naklinden sonra yüzde 95. Geçen yıl yüzde 92.5'ti.
10 yıl önce durum nasıldı?
Başarı yüzde 50'lerdeydi. Ayrıca o zamanlar yılda sadece 3-4 ameliyat yapılabiliyordu. Fakat zamanla ameliyat sayısı çoğaldı, bu da deneyimi ve başarıyı artırdı. Ayrıca ekip kurma şansına sahip olduk. Eskiden bir hekim hastanın ön hazırlığından tutun da ameliyat sonrasına kadar her şeyiyle ilgilenirdi. Hatta anestezi kısmına bile yardım ederdi. Şimdi her alanda yetişmiş uzmanlarla çalışıyoruz.
Türkiye karaciğer naklinde dünyanın neresinde?
Birkaç yıldır ciddi atılım var. Bunda özellikle nakil yapan ekipler arasındaki rekabet etkili. Avrupa'da söz sahibi olur duruma geldik. Mesela Avrupa'da canlı karaciğer naklini en çok yapan bizim ekip. Ancak total organ bağışı çok az olduğu için Avrupa ülkelerinin hâlâ çok gerisindeyiz.
Neden organ bağışına soğuk bakıyoruz?
Çünkü çok yeni bir konu. Dünya için 35-40 yıl, Türkiye için daha yakın bir geçmişe sahip. Son 10 yıldır bir hareketlenme var. Fakat ilk deneyimler çok başarısızdı. Bu nedenle daha önceki kuşakların organ nakline bakışları biraz soğuk. Büyüyen başarı oranları, değişen zihniyetler ve medyanın yardımıyla çok olumlu bir sürece geldik. Ancak bu kez de organizasyonda eksiklikler ortaya çıkıyor. Eğer bu sorun da çözülürse ülkemiz önemli yerlere gelebilir.
Peki organizasyon nasıl sağlanabilir?
Bunun için birkaç kaynak var. Bir tanesi hükümetin işe el koyması. İkincisi medya aracılığıyla organ bağışını sürekli gündemde tutmaya çalışmak. Bir de sağlık çalışanlarının konuyla çok daha ilgilenmesi ve emeğinin karşılığını almasıyla bu yapılabilir. Yoksa halkımız gerçekten çok verici. 10 yıldır bu işin içindeyiz ve şunu gördük: En cahilinden en eğitimlisine herkes organ bağışına sıcak bakıyor.
Yani sorun organ bağışlayacak insanların yetersizliği değil?
Kesinlikle. Biz, 'Organlarınızı bağışlar mısınız?' diye sorduğumuzda yüzdelerin tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Sadece insanlar kendilerine sorma şansını elde edemiyor. Çözüm, bu konunun akıllarda yer etmesini sağlamada ve beyin ölümü haberlerinin koordinasyon sistemine verilmesinde. Şu konuşmayı yaptığımız an bile, ben eminim ki İstanbul'daki yoğun bakımlarda en az 2-3 beyin ölümü var. Eğer bu haberler daha çabuk ulaşırsa ve yeni kampanyalar yapılırsa organ sıkıntısı çekmeyiz.
Türkiye'de kaç kişi karaciğer nakli bekliyor?
Ülkemizde milyonda 30 karaciğer ihtiyacı var. Yani yılda 2 bin 100 kişinin karaciğer nakli olması gerekiyor. Ancak organ bulunamadığı için bunların yüzde 10'unu ameliyat edebiliyoruz. Diğerleri maalesef hayatını kaybediyor.
Yaptığınız nakillerin kaçı kadavradan, kaçı canlı vericiden?
Oran yarı yarıya. Ancak son iki yılda kadavradan nakillerde bir canlanma var. Örneğin bu yıl ilk kez Türkiye genelinde kadavra sayısı canlı sayısını geçti.
Bu, olumlu bir şey mi?
Olumlu, çünkü sağlıklı bir insanı ameliyat etmek zorunda kalmıyoruz. Ayrıca herkes akrabasının karaciğerine uyum sağlayacak kadar şanslı değil. Özellikle şehir hayatında durum çok vahim. Kırsal kesimlerde organının bir kısmını veren çok, ama şehir hayatında ilişkiler çok zayıf.
Peki kimden kime karaciğer nakli yapılabilir?
Yasalara göre dördüncü dereceden akrabalar organ bağışı yapabilir. Bunun dışında hasta etik kurullarının izniyle akraba dışı gönüllüler de bağışlayabilir. Ama birçok hastane bunu kabul etmiyor.
Neden böyle kurallar var?
Çünkü organ konusu çok kolay ticari bir araç haline getirilebilir. Para karşılığında satılabilir.
Hangi durumlar karaciğer nakli gerektiriyor?
Alkole bağlı siroz, çocuklarda metabolik hastalıklar, özellikle doğuştan safra yollarının olmaması, tümörler. Ancak Türkiye'de en büyük sıkıntı hepatitlerde. Mesala yurt- dışında hepatit C sıkıntı yaratıyor. Fakat ülkemizde hastaların yüzde 60-70'i hepatite bağlı siroz yüzünden karaciğer nakli oluyor.
Neden hepatit B bu kadar yaygın?
Bu hastalık ülkemize yıllar önce yayılmış ve anneden çocuğa geçerek büyümüş. Türkiye'nin doğusunda hepatit B'nin görülme oranı yüzde 40'lara, genelinde ise yüzde 7-10'lara çıkıyor. Ve bunların çoğu karaciğer kanseri ya da karaciğer sirozu olacak. Böyle baktığınız zaman önümüzde potansiyel olarak 300-400 bin kişinin olduğunu görüyoruz. Oldukça büyük bir rakam bu. Oysa aşısı var ve korunabiliriz.
Her karaciğer kanserine ya da sirozuna ameliyat yapıyor musunuz?
Hayır. Tümörün özel tipleri veya özel boyutlarda olanları karaciğer naklinden fayda görüyor. Mesela tümör beş santimden küçük, üç taneden az olacak şeklinde dünya çapında belirlenmiş bazı medikal kriterlerimiz var. Yine önündeki yaşam süresinin karaciğer nakliyle sağlayacağımız yaşam süresinden az olması lazım.
Eskiden de karaciğer kanserlerine nakil yapılabiliyor muydu?
Karaciğer naklinin ilk çıkışı 1960'larda kanserlere yapılıyor. Fakat büyük karaciğer kanserlerine yapıldığı için sonuçlar çok kötü olmuş. Bunun üzerine uzun yıllar 'kanserlere nakil yapılamaz' diye genel bir karar verilmiş. Ancak şimdi bütün dünyada belli kriterler içindeki kanserlere yapılıyor.
Operasyondan sonra iyileşme süresi ne kadar?
Oldukça hızlı. Üç haftalık bir süre içinde hastaları, bir hafta içinde de vericileri taburcu ediyoruz.
İki ay ömür biçilmiş birine hayata döndürmek nasıl bir şey?
İşin kötüsü ne biliyor musunuz? Birini o kadar hayata döndürmeye alışıyorsunuz ki bir süre sonra sana çok fazla bir şey katmıyor. Ama birinin hayatı sona ererse, ki her ameliyatta yüzde 10 civarında bir ölüm riski var, bu durum seni o kadar üzüyor ki 90 hastayı kurtardığına sevinemiyorsun. Ancak yıllar geçtikçe, ameliyat yaptığım çocuklar okula dönünce, ya da yaşlı bir hastam torunlarıyla gelince çok büyük mutluluk duyuyorum. Ama normal yaşamın akışı içinde bir hastayı iyi etmenin sevinci ölen hastanın yanında sönük kalıyor.
Ameliyatları bırakıp emeklilik hayalleri kuruyor musunuz?
Tabii ki. Başka türlü yaşanmıyor zaten. Kızımın büyüdüğünü, iyi okullarda okuduğunu, mutlu olduğunu görmek istiyorum. Ama mesleki olarak organ bağışının iyi bir yerlere geldiğini, yaygınlaştığını görmek de beni çok mutlu eder.
Harikalar yaratan ekip
Prof. Dr. Tokat, beş aydır haftanın üç gününü İstanbul'da diğer günler
İzmir'de her biri en az 9 saat süren ameliyatlara giriyor. "Bu tempoya pek alışamadım" diyor Tokat, "Zaten uçaktan da korkarım. Şimdi haftada en az iki kez uçağa biniyorum. Eğer çok iş yapıp bunu kısa süreye sığdırmak istiyorsanız fazla tercihiniz yok." Şimdilik iki taraflı çalışmayı yürütebildiğini söyleyen Tokat'a göre en büyük şansı Op. Dr. Barış Akın, Uzman Dr. Süleyman Uraz, Anestezi Uzmanı Seray Parlatır, hemşire Pınar Atmaca, Aslı Dinçol, Koordinatör Hatice Yılmaz, sekreterler Nurten Yaman, Nazan Aykıt ve Ali Tilki'den oluşan ekibi. Çünkü, "İstanbul'da olmadığım zamanlarda hastalarım için endişelenmeme gerek yok. Onlar her işi sorunsuz götürüyorlar." Tokat, iki şehir arasındaki çalışma temposunun çok uzun soluklu olamayacağından söz ediyor: "Hastalarım için ailemden çalıyorum. Hep böyle oldu, gece gündüz, yılbaşı, bayram, evlilik yıldönümü demeden hep onlardan çaldım. Sekiz yaşında bir kızım var. Hep beraber olalım istiyoruz ama sadece hafta sonları bu şansa sahibiz. Çok sevmeme rağmen tenise bile vakit ayıramıyorum. Galiba her işin bir keyfi, bir riski, bir tatsızlığı var..."
Yeni yılda yeni yaşam
Emine Yıldırım, uzun süredir halsizlik ve yorgunluktan yakınıyordu. Şikâyetleri beş yıl boyunca artarak sürdü. Çanakkale'deki evinin bahçe işlerine artık yetişemiyor, bitkinliği sürekli uyumasına neden oluyordu. Rengi sararmaya başlar başlamaz hastaneye götürüldü. Peş peşe muayeneler ve testler yapıldı. Hastaneye gidişinin üzerinden iki ay geçmişti; karaciğer sirozu olduğu anlaşıldı. Bir an önce tedavi edilmesi gerekiyordu. Doktorlara göre karaciğer nakli yapılmalıydı. Aksi halde altı aylık yaşam şansı yüzde 10 kadardı. Ancak bir türlü organ bulunamıyordu. Prof. Dr. Yaman Tokat, kurtulabilmesi için canlı vericinin umut olabileceğini söyledi. Gerekli incelemelerden sonra kızının kan grubu ve karaciğerinin Yıldırım'a uyumlu olduğu anlaşıldı. Vakit kaybetmeden anne-kız el ele ameliyata girdi. 29 yaşındaki Özlem Dilek'in ameliyatı tam
sekiz saat sürdü, ciğerinin bir parçası çıkarıldı ve annesine takıldı. "Ben onu doğurdum o da beni" diyen anne Emine Yıldırım ve kızı birkaç hafta sonra normal yaşamlarına dönebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7334617334610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.