Organ için maraton

Denizli'de doğum yaptıktan 14 gün sonra intihar eden Hanife Yar'ın organlarıyla can bulan dört kişinin yakınları da, hastalarının hayatı için büyük mücadeleler verdi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Denizli'de doğum yaptıktan 14 gün sonra intihar eden Hanife Yar'ın organlarıyla can bulan dört kişinin yakınları da, hastalarının hayatı için büyük mücadeleler verdi. Biri organa yetişmek için gece yarısı özel uçak kiraladı, diğerleri yakınlarını hayatta tutmak için iki otomobil sattı.
Kaldırıldığı Özel Ege Hastanesi'nde önceki gece beyin ölümü gerçekleşen 21 yaşındaki Yar'ın eşi ve babası, organlarının bağışlanmasına ikna oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Doku ve Organ Nakli Merkezi'nden önceki sabah Denizli'ye giden ekip, Yar'ın organlarını alıp İzmir'e döndü. Böbreklerden biri ve karaciğer Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Karaciğer yağlı bulunduğundan nakledilemedi, böbrek ise beş yıldır diyalizle yaşayan 25 yaşındaki Tahsin Açıkbaş'a takıldı.
Üç aday vardı
Pankreas, kalp ve böbreğin getirildiği Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ise hemen uygun hastalar aranmaya başlandı. Tek böbrek için hepsi de diyalize mahkum olan üç uygun hasta adayı belirlendi; Alaşehir'den 34 yaşındaki Huri Şentürk, İzmir'den 23 yaşındaki Tülay Boyacı ile İstanbul'dan 49 yaşındaki Ayşe Deniz Daryal.
Daryalların evindeki telefon, saat 23.30'da çaldı. Murat Daryal, bu andan itibaren yaşadıkları hayat maratonunu şöyle anlattı:
"Eşim Çapa, Akdeniz, Tepecik Eğitim ve EÜ'de nakil listesindeydi. İlk kez çağrı aldık. Tarifeli uçak yoktu, en kısa zamanda hastanede olmalıydık. Oğlum çift şoförle yola çıkmayı önerdi ama yetişemezdik. Eşim vazgeçmeyi önerdi. Özel uçak şansımızı araştırdık. Havaalanına gittik, terslik çıktı. Bir motor bozukmuş. Eşim 'Böbrek boşa gitmesin, biz gecikiriz, başkasına kullanılsın' diyordu. Hastaneyi aradım, bekleyebileceklerini söylediler. Teknisyenler hemen motoru değiştirdi. 13 bin YTL'ye kiraladığımız uçakla sabaha karşı saat 03.45'te hastanedeydik. Yeniden tetkikler yapıldı. Üç hasta önce tek tek, sonra hepsi birlikte doktorlarla görüştü. En uygun aday olarak eşim görüldü.Yabancı bir ilaç firmasında çalışıyorum. Eşini yaşatmak için elbette herkes varını yoğunu harcar."
Yar'ın kalbi de, üç çocuk annesi 38 yaşındaki Güler Yüksel'e nakledildi. Yüksel'in hikâyesini de kardeşi İbrahim Çakır anlattı:
"Güler, Ayvalık Küçükköy'de oturuyor. Kocası altı aydır arayıp sormuyor. 10 yıldır kalp hastası. Altı ay önce kriz geçirdi. İki ağabeyim ve iki ablam ile Urla'da oturuyoruz. Onu ve çocuklarını da Urla'ya getirdik. Biz kardeşler serbest meslek sahibiyiz. İş varsa kazanıyoruz. Kardeşimin yeşil kartı da her şeyi karşılayamıyor. Tedaviyi sürdürmek için iki otomobilimizi sattık. İki ay önce acil kalp nakli listesine adı yazıldı. Çarşamba günü saat 02.30 sıralarında hastaneden arandık, inanamadık. Sağlığına kavuşması için varımızı-yorumuzu harcamaya hazırız."
İnsülinden kurtuldu
Beş yaşında şeker hastası olan, üç yıl önce böbrek yetmezliği gelişen 21 yaşındaki Gamze Aksoy'a ise 18 gün arayla ikinci kez organ nakli yapıldı. 18 Nisan'da annesi Beyhan Aksoy'dan alınan böbrek sayesinde diyalizden kurtulan Gamze, dün de Yar'ın pankreasıyla insülinsiz yaşama başladı.


    http://www.radikal.com.tr/7451587451580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.