Organ mafyası mı?

Organ mafyası mı?
Organ mafyası mı?

Dilruba ve Ahmet Tuna?nın annesi dün ilk kez evinden çıkıp çocuklarının son kez görüldüğü apartmanın önünde bekledi. FOTOĞRAF: RECEP İSTEK / DHA

Kayseri'de bayramda şeker toplarken kaybolan çocukları aramaya Ankara'dan yollanan özel bir ekip katıldı
Haber: RECEP İSTEK / Arşivi
YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

KAYSERİ/ANKARA - Bayramın ikinci günü, Kayseri’nin Talas ilçesinde şeker toplamaya çıkıp kaybolan Dilruba ve Ahmet Tuna’nın anneleri Özlem Tekin dün 10 gün aradan sonra ilk kez sokağa çıktı. Sarıhan Siteleri’nin önüne geldiğinde uzun süre binaya bakan anne, “Gözüm hep kızımı arıyor. Bir gün gelecek diye umutla bekliyorum. Fazla konuşamayacağım. Bir an önce eve gitmek istiyorum” dedi. Sekiz yaşındaki Ahmet Tuna, yedi yaşındaki Dilruba ve 10 yaşındaki mahalle arkadaşları Türkan Ay kaybolmadan önce son kez bu binaya girerken görülmüş, çocukların neşe içindeki son görüntüleri binanın güvenlik kameralarına da yansımıştı. 
Kayıp çocukların bulunması için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın gönderdiği özel ekip Kayseri’ye geldi ve Talas ilçesine geçti.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise ‘olayın organ mafyasıyla bağlantısı olup olmadığı’yla ilgili soru üzerine “Her ihtimal üzerinde duruluyor. Sağlık Bakanlığı ile de irtibat içindeyiz” karşılığını verdi.
Kayıp çocuklar TBMM’nin de gündeminde. CHP’li Çetin Soysal, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Organ mafyası ve dilenci çeteleri ile ilgili emniyetçe yapılan özel çalışmalar bulunmakta mıdır” diye sordu. 

Çocuklar neden kayboluyor?
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın geçen yılki ‘Kayıp Çocuklar Raporu’na göre 15 Ocak 2008 tarihi itibarıyla Türkiye’de 1446 çok kayıptı. Rapora göre, kayıp çocuk sayısı en fazla olan il İstanbul. Onu Balıkesir, Bursa ve Ankara izledi. Kayıp çocuk sayısı açısından  Marmara birinci, İç Anadolu ikinci, Güneydoğu üçüncü.
Rapora göre kayıp çocuklar ‘kendi rızasıyla kaçanlar’, ‘rızası dışında kaçırılanlar’ ve ‘istemeden de olsa yoksulluk gibi nedenlerle kaçanlar’ olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Raporda çocukların kaçmalarında özenti, ebeveyn boşanması, kentlileşememe gibi altbaşlıklar var. Kaçırılanlar genelde terör örgütleri ve çetelerin eline düşüyor. Çocuk ticareti, dilencilik ve cinsel sömürü de önemli nedenler arasında.

Süt şişeleriyle arama
Raporda önerilerde de bulunuldu: “Bazı gelişmis ülkelerde kaybolan çocukların fotoğrafları süt şişelerinde ve TV’lerde parasız yayımlanmaktadır. Bizde de örneğin her ilin İnsan Hakları Kurulu’nun internet sitesinde kayıp çocuk fotoğrafları yayımlanabilir. Aile danışmanlığı yaygınlaştırılmalı etkin hale getirilmelidir.”
10 yaşındaki Türkan’ın dedesi Hasan Kanat ise dün çocuklarıyla Talas’ta dolaşıyordu. “Çok perişanız” diyen dede, çocukların fotoğrafını bir büfeye astı.