'Organ nakli beklerken dua bile etmedim'

Organ nakliyle iyileşerek 'her gün ölümü düşünerek' yaşamaktan kurtulan hastalar hayata yeniden başlamanın huzurunu yaşıyor. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre...

İSTANBUL - Organ nakliyle iyileşerek 'her gün ölümü düşünerek' yaşamaktan kurtulan hastalar hayata yeniden başlamanın huzurunu yaşıyor. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, 2006'nın son üç ayında 2 bin 687 gönüllü organ bağışı gerçekleştirilirken bu rakam kampanyaların da etkisiyle 2007'nin ilk iki ayında 3 bin 954'e ulaştı.
Beş ay bekledi
42 yaşındaki turizmci Yeter Kaçar, organ nakliyle hayata yeniden merhaba diyen hastalardan biri. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp nakli yapılan Kaçar, geçen yıl haziran ayında kalp krizi geçirmiş. Geç müdahale edildiği için kalbinde yüzde 40 oranında doku ölümü oluştuğunu söyleyen Kaçar, 9 Şubat 2007'de kalp nakli gerçekleştirildiğini belirterek, "Beş ay organ için bekledim. Her gün ölümü düşünerek yaşamak çok kötü. Dua bile edemiyorsunuz. Nasıl dua edeceksiniz ki sizin dirilmeniz için birinin ölmesi gerekiyor" diyor.
Nişanla gelen böbrek
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Transplantasyon Merkezi'nde sağlık görevlisi olarak çalışan Pervin Yiğit'se aynı zamanda burada böbrek nakli yapılan bir hasta. Pervin, 17 yaşında ilk tanı konulduğunu ve beş yıl boyunca tedavi gördüğünü söylüyor. 22 yaşında kendisine böbrek nakli yapıldığını belirten Yiğit, "Tam da ben o gün nişanlanıyordum. Nişanlanacağım gün böbrek çıkması, belki bana en büyük düğün hediyesi oldu" diyor.