Organ nakli için 'adil sistem'

Organ nakli çalışmalarında verimliliği artırmak ve adaletli dağıtımı sağlamak amacıyla Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi kuruldu.

ANKARA - Organ nakli çalışmalarında verimliliği artırmak ve adaletli dağıtımı sağlamak amacıyla Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi kuruldu. Koordinasyon sistemi, Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde üniversitelerin yanı sıra ilgilli kamu ve özel sağlık kuruluşlarının katılımıyla oluşturuldu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının arttığına dikkat çekerek, "Bütün vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve ölen yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum" dedi.
'Dinen sakıncası yok'
İslami kesime de mesaj veren Akdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organ bağışı konusunda İslam dini açısından hiçbir sakınca olmadığı yönündeki fetvasını hatırlattı.
Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, 6 bin 501 kişi böbrek, 3 bin 635 kişi kornea, 351 kişi karaciğer, 191 kişi kalp, 64 kişi kalp kapağı, 65 kişi pankreas, 277 kişi kemikiliği nakli bekliyor.
Yeni sistemle, ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında koordinasyon sağlanacak. Merkez Ankara'da olacak. İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Kayseri'de bölge koordinasyon merkezleri bulunacak.