Organ nakli operasyonu

Organ nakli operasyonu
Organ nakli operasyonu
Ankara'da düzenlenen operasyonda aralarında profesörlerin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı

ANKARA - Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organ ticareti iddiasıyla Ankara, Adana, Antalya, Çorum, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'in de arasında bulunduğu 17 ilde operasyon düzenledi.

Aralarında 2 profesörün de bulunduğu 16 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 15 kişinin böbreklerini sattığı, 10 kişinin de böbrek aldığı tespit edildi.Suç örgütünün, operasyondan önce 4 böbrek nakline aracılık ettiği, 9 naklin ise operasyonla engellendiği belirtildi.Zanlıların kaldıkları yerlerde ve bilgisayarlarında yapılan aramada, organ alıcı ve vericilerinin listesinin bulunduğu veri havuzu, ajandalar, yurt dışında organ nakillerinin gerçekleştirildiğine dair tahlil raporları, sahte kimlik ve belgelerle böbrek hastalarının kullandığı çok sayıda sahte ilaç ele geçirildi.

Paraya ihtiyacı olanlara ulaşıp böbreğini satmaya ikna ettiği belirtilen zanlıların sahte belgeler düzenleyip, bu kişilerle böbrek hastalarını akraba göstererek heyet onayı aldıkları iddia edildi.Çetenin bazı nakilleri Mısır'da gerçekleştirdiği, gözaltına alınanlar arasında vize işlemlerini yürüten elçilik yetkililerinin de bulunduğu kaydedildi.

Zanlıların tetkik işlemlerini İbni Sina Hastanesi'nde yaptırdığı, hastane çalışanı bir kişinin de gözaltında bulunduğu bildirildi."Örgüt kurmak, yönetmek, örgüt faaliyeti kapsamında organ ticareti yapmak, insan ticareti, resmi belgede sahtecilik, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, tehdit, görevi kötüye kullanma, ve suç delillerini yok etme" ile suçlanan zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115267411526741

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TEPİNME - HARAYDIN

  AB standartlarına niye tepiniyoruz? İngiltere Fransa Almanya 2023//2053//2071 sırayla birini geçmek zorundayız.Bu aynı standartları kullanmakla olur. Mevzuatta aynı standartları kullanmayınca yan yollara sapanların suçlu duruma düşürülmesi marifet değildir. Kural bu üç ülkeden birinde geçerli olmalıdır. Ceza da kesin ve caydırıcı olmalıdır.Bizde ortada bırakılıyor aniden bir sürü suçlu icat ediliyor aynı işlemlşer devam eder giderken.