Organ nakline büyük takip

Organ mafyası iddiaları nedeniyle nakilleri tek tek incelediklerini söyleyen Akdağ, 'Özellikle Antalya ve İstanbul'da bir hastanede yoğunlaştık' dedi

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, organ ticareti iddiaları nedeniyle çok sayıda müfettiş görevlendirildiğini vurgulayarak “Etik kurallar veya akraba olmayan kişilerden nakilleri gerçekleştiren ekipler, eğer meselenin içine bir şekilde karışmışlarsa, bu hususta çok ağır yaptırımlarız olacak” dedi.
Türkiye Sağlık-İş Sendikası ile Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası arasında anlaşmayla biten görüşmelerin imza törenine katılan Akdağ, gündemle ilgili soruları yanıtladı.
Akdağ, domuz gribi aşısında ruhsatlandırma çalışmalarının ne durumda olduğu ve aşının bu ay içinde kesin Türkiye’ye gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine “Görüştüğümüz firmaların ikisinin ruhsatlarını aldığı bilgisi bize ulaştı, diğeri de zannediyorum süreci tamamlamak üzere” dedi.
Bakan organ naklinde etik dışı uygulamalarla ilgili son gelişmelerla ilişkin ise şunları söyledi:
“Müfettişler, organ naklinin özellikle akraba olmayan kişilerden yapılan kısmıyla ilgili bir soruşturma yapıyorlar. Özellikle Antalya’da yapılan akraba dışı canlı nakillerle ilgili bir araştırmamız var. Çünkü, çoğunlukla orada yapılmıştır bu nakiller. İstanbul’da bir hastanede de çok sayıda yapılmış nakil var. Özellikle bu iki noktada yoğunlaşmak suretiyle, son yıllarda yapılan bütün dosyaları müfettişlerimiz teker teker inceliyor. Dolayısıyla, biraz zaman alacak olan bir iş, ama çok sayıda müfettiş görevlendirdim. Daha önce de ifade ettiğim gibi burada etik kurallar veya akraba olmayan kişilerden nakilleri gerçekleştiren ekipler, eğer meselenin içine bir şekilde karışmışlarsa, bu hususta çok ağır yaptırımlarımız olacak.”
Akdağ, “IMF heyetinin protesto edildiği gösterilerde, bir vatandaşın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesinde polisin kullandığı biber gazının tetikleyici olup olmadığı sorusunu ise  “Ben konunun uzmanı değilim. Kuşkusuz, İçişleri Bakanlığı bu işle ilgili olarak bilimsel esaslar çerçevesinde hareket etmektedir. Bu tip gösterilerde, eylemciler tarafından şiddet unsuru öne çıkabiliyor. O zaman polis, bir şekilde belli enstrümanları kullanarak engellemeye çalışıyor. Şiddet olaylarında polisimizin yaklaşımı, çağdaş bir ülkenin polisinin yaklaşımı tarzındadır” karşılığını vererek uygulamayı savundu. (Radikal)