Organ nakline izin veren aileye masraf darbesi

24 yaşındaki Taner Yakışkan, 28 Haziran'da motosikletle dolaşırken bir kamyonla çarpıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Yakışkan'ın geçen cuma beyin ölümü gerçekleşti.

İZMİR - 24 yaşındaki Taner Yakışkan, 28 Haziran'da motosikletle dolaşırken bir kamyonla çarpıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Yakışkan'ın geçen cuma beyin ölümü gerçekleşti. Yakışkan'dan alınan organlar beş kişiye hayat verdi. Ancak Yakışkan'ın ailesi şu iddiada bulundu: "Ege Üniversitesi yetkilileri organ bağışı karşılığı hastane masraflarının karşılanacağı sözünü verdi. Ama bu olmadı."
Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Dr. Nükhet Çelik, borç silme uygulamalarının bulunmadığını söyledi. Ege Üniversitesi'nden Opr. Dr. Ata Bozoklar da geçmişte böyle bir uygulamanın olduğunu ancak daha sonra yasaklandığını belirterek "Aileyle görüşen arkadaşımız eski uygulamayı geçerli sanarak böyle bir şey söylemiş. Bir teknik hata var" dedi. Aile cenazeyi ancak beş gün sonra 21 bin YTL'lik senede imza attıktan sonra teslim alabildi.