'Organ parası tahsilatı' gizli ameliyatları ortaya çıkardı!

Yasadışı organ nakli yapmaktan hükümlü doktor Yusuf Erçin Sönmez'in hastanesi "Arkadaşımız böbreğini satmış parasını alamamış" dediği öne sürülen dört kişi tarafından basıldı.

İSTANBUL - Yasadışı organ nakli yapmaktan hükümlü doktor Yusuf Erçin Sönmez'in hastanesi "Arkadaşımız böbreğini satmış parasını alamamış" dediği öne sürülen dört kişi tarafından basıldı.
Olay yerine çağrılan polisle baskıncılar arasında çatışma çıktı. Bir polis ve bir saldırgan yaralanırken hastanenin gizli bölümlerinde organ vermek veya 'almak' üzere ameliyat masalarına alınmış insanlar bulundu. Polis dördü saldırgan, 16 kişiyi gözaltına aldı. Hasta kayıtlarının tutulduğu bilgisayarlara da el konuldu.
Tahsilat vakti!
Önceki gece saat 23.30 sıralarında Bostancı'da bulunan Özel Sönmez Hospital'a gelen kişiler, hastane yetkilileriyle tartışmaya başladı. Gelenler arkadaşlarının organlarını sattığını, ancak paralarını alamadığını söylüyorlardı.
Hastane yetkilileri durumu polise iletti. Olay yerine gelen polis ekiplerinin 'Teslim ol' çağrısına zanlılar ateşle karşılık verdi. Yedi kurşunla yaralanan bir polis Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ardından olay yerine takviye ekip istendi.
'Organ çaldılar'
Takviye ekipler üç kişiyi etkisiz hale getirerek silahlarıyla gözaltına aldı. Uzun süre direnen diğer zanlıysa Asayiş Şube Müdürü'nce teslim olmaya ikna edildi. Gözaltına alınan zanlılar, ekip otosuna bindirilirken, hastanedeki kişilerinarkadaşlarının organlarını çaldıklarını iddia etti.
Olay sonrası polis, hastanede inanılmaz bir manzarayla karşılaştı. Bir ay önce izinsiz organ nakli gerekçesiyle mühürlenen hastanenin gizli bölmelerinde nakil için ameliyat masasına yatırılan yabancı uyruklu dört kişi vardı. Olayla Doç. Dr. Yusuf Erçin Sönmez', dört saldırgan ve 11 sağlık görevlisi gözaltına alındı. Ameliyat masasında bulunan dört yabancı sedyelerle hastaneden çıkarılarak Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane tekrar mühürlenirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.Filistinliden İsrailliye nakil
Sönmez Hospital'ın gizli bölmelerindeki ameliyat masasında yatarken bulunan kişilerden birinin böbrek nakledilen 67 yaşındaki İsrail uyruklu Z.W. olduğu anlaşıldı. Z.W.'ye böbrek verense az ötede yatan 27 yaşındaki Filistinli Z.M.'ydi. Güney Afrika uyruklu J.R.H. ile ona böbreğini verecek Ö.V.C. de ameliyat masasında bulundu. Hastane sahibi Doç. Dr. Yusuf Erçih Sönmez, İsrail uyruklu bir anestezi uzmanı ve sağlık görevlisi 12 kişiyi gözaltına aldı.
Türkiye Sönmez'in adını ilk 1997 yılında Uğur Dündar yönetimindeki 'Arena' programıyla duydu. Programda Sönmez'in yoksul Türk vatandaşlarının böbreklerini, yurtdışından bulduğu hastalara para karşılığı verdiğini ortaya çıkarmıştı. Ardından 1998'de Romanya İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen bir yazı, yasadışı organ ticaretinin uluslararası boyut kazandığını da gözler önüne serdi. Buna göre Sönmez,İsrailli bir profesörle yoksul Türk, Roman, Bulgar, Beyaz Rus ve Ruslardan cüzi fiyatlara aldığı böbrekleri özel hastanelerde yapılan operasyonlarla İsrail ve Avrupalılara naklediyordu. Doktor Sönmez, 2004'te organ mayfası oluşturmak'tan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.