Orgeneral Aslan Güner dinlememiş!

Orgeneral Aslan Güner dinlememiş!
Orgeneral Aslan Güner dinlememiş!
Genelkurmay Başkanlığı'ndan dinleme iddiaları ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Arslan Güner o cihaz alındığında karargahtan ayrılmıştır denildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Orgeneral Aslan Güner'in 2007'de ' PKK 'lıları dinleyeceğiz' gerekçesiyle İsrail 'den aldırdığı cihazla iki bin kişiyi yasadışı dinlettiği iddiasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

''Bir gazetede, 30 Ağustos 2010 tarihinde yer alan dinleme iddialarıyla ilgili olarak aynı gün başlatılan idari soruşturmada şu ana kadar ulaşılan sonuçlar aşağıdadır;

Cihazların alımlarıyla ilgili iddialar araştırılmış, baştan itibaren tüm işlemlerin mevcut yasal mevzuata ve bu konudaki usullere uygun yapıldığı ve bütün evrakların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda;

12 Mart 2002 tarihinde toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesinin (SSİK), GES Komutanlığı imkanlarının iyileştirilmesi amaçlı 209 sayılı kararına istinaden 23 Şubat 2007 tarihinde Gnkur.İsth.Bşk.lığınca gönderilen bir yazı ile işlemin başlatıldığı,

Talebin 30 Mart 2007 tarihinde toplanan SSİK’in 356 sayılı kararı ile onaylandığı,

SSİK’in 356 sayılı kararı uyarınca tedarik görevinin Savunma Sanayi Müsteşarlığına (SSM) verildiği,

SSM’in kendi mevzuatına uygun usullerle ihaleye çıktığı ve bir yıla yakın süren ihale sürecini müteakip cihazların tedarik işleminin Mayıs 2008 ayında tamamlandığı,

Tedarik edilen söz konusu cihazların gerekli testlerden geçirildikten sonra Kasım-2008 ayı içinde alım maksadına uygun olarak yurt dışında ve yurt dışına yönelik görev yapmak üzere hudut bölgesinde konuşlandırıldıkları,

Ortaya atılan iddialarda adı geçen generalin bu süreçte karargah görevinden kıta görevine atandığı ve 14 Ağustos 2007’de Genelkurmay Karargahından ayrıldığı,

İddialarda yer verilen 06 AD 6382 plakalı aracın çok farklı maksatlar için kullanılan bir resmi araç olduğu ve iddia edilen konularla uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmıştır.

Cihazların alım nedenleri dışında kullanıldıkları iddialarını araştırmak maksadıyla bazı kurum ve kuruluşlardan bilgi, belge, doküman talep ve temin edilmesi ve bazı cihazlarda teknik incelemeye duyulan ihtiyaç nedeniyle adli soruşturma başlatılmıştır.

Adli soruşturma, Genelkurmay Askeri Savcılığınca yürütülmektedir.''Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık’ın haberine göre 4. Kolordu'da görevliydi Genelkurmay İkinci Başkanı Güner'in 2007'de “PKK'yi dinleme” amacıyla alınan cihazla iki bin kişiyi dinlettiği iddialarıyla ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. 30 Mart 2007'de Başbakan Erdoğan 'ın da katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında alımına karar verilen cihaz, TSK envanterine Mayıs 2008'de girdi. 30 Ağustos 2007'de İstihbarat Başkanlığı görevinden ayrılan Güner, bu tarihte 4. Kolordu Komutanı olarak görev yapıyordu. Güner, önceki gün verilen 30 Ağustos resepsiyonunda “TSK yurtiçinde asla dinleme yapmaz. Ama birileri o cihazla dinleme yaptıysa, o cihazın başında ben yokum. Soruşturmayla ortaya çıkar” demişti.

Dinleme cihazının alımı 23 Şubat 2007’de dönemin İstihbarat Başkanı Aslan Güner’in imzasıyla Savunma Sanayi İcra Komitesi’nden talep edildi. Alımla ilgili kararın verileceği 30 Mart 2007 tarihli İcra Komitesi toplantısı cihaza neden ihtiyaç duyulduğu askeri yetkililer tarafından Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e aktarıldı. Komite, 356 sayılı kararıyla bu toplantıda alıma karar verdi. Alım iddia edildiği gibi Genelkurmay Başkanlığı tarafından değil, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nca yapıldı. Alım kararının altında Başbakan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın imzası var. Görüşmeler sonucunda alımın İsrail’den yapılmasına karar verildi.

2008’de envantere girdi
Cihaz Mayıs 2008’de, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. 30 Ağustos 2007 tarihinde Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı gö-revinden ayrılan Güner, bu tarihte Ankara ’da 4. Kolordu Komutanlığı’nda görev yapıyordu. Cihazın, Güneydoğu’da terörle mücadelede kullanılmak için alındığı belirtildi. Terör örgütü PKK, hazırladığı uzaktan komutalı patlayıcılarda ateşleme sistemi olarak telsiz ve cep telefonu gibi haberleşme araçlarını kullandığını anımsatan askeri kaynaklar, cihazın bunları önlemeye dönük alındığını belirtti.

‘Yurtiçinde dinleme yapmaz’
Gündeme gelen iddialar üzerine, Güner’in isteği ile başlatılan idari soruşturmada, cihazdan sorumlu personel sorguya çekiliyor. Aslan Güner ile ilgili olmayan soruşturmanın kısa sürede bitirilmesi ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Güner, önceki gün verilen 30 Ağustos resepsiyonunda konuyla ilgili olarak şunları söylemişti:  “TSK yurtiçinde asla dinleme yapmaz. Ama birileri o cihazla dinleme yaptıysa, o cihazın başında ben yokum. Soruşturmayla ortaya çıkar. Kimin hatası varsa, hesabını verir.”

Taraf’ın iddiası
Taraf gazetesi Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner, 2007’de “PKK’lıları dinleyeceğiz” gerekçesiyle İsrail’den aldırdığı cihazla iki bin kişiyi yasadışı olarak dinlettiğini ileri sürmüştü. Mehmet Baransu imzasıyla yayımlanan haberde Baskın Oran, Doğu Ergil, Fikri Sağlar, Kenan Işık, Ziya Halis, Orhan Miroğlu, Sırrı Sakık, Leyla Zana ve Sebahat Tuncel gibi isimlerin yasadışı olarak dinlendiğini iddia edilmişti. (Cumhuriyet)