Orgeneral Erten 'tenzili rütbe' ile kaldı

Orgeneral Erten 'tenzili rütbe' ile kaldı
Orgeneral Erten 'tenzili rütbe' ile kaldı
Balyoz ve Ergenekon davalarında tutuklanan orgeneraller nedeniyle 2011 yılında zorunlu olarak Hava Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Mehmet Erten koltuğundan alındı ancak yine zorunluluktan YAŞ üyesi olarak göreve devam edecek.

2011 yılında Orgeneral Mehmet Erten’e talih kuşu konmuştu. Ağustos YAŞ toplantısı öncesinde Genelkurmay Başkanı ve 3 Kuvvet Komutanı istifa edip, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine gelebilecek bütün generaller çeşitli davalardan tutuklu duruma gelince Erten 30 Ağustos 2011 tarihinde Orgeneralliğe terfi etmiş ve Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştu.

YAŞ kararlarının özeti: Orgeneral Akar iki yıl ileriye atladı

Erten’in ismi, hem pilot olmaması, hem döneminde yaşanan Uludere skandalı nedeniyle çok tartışıldı. 2012 YAŞ toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisiyle devam etmek istemediği gazetelere yansısa da yerine gelebilecek komutanların darbe davalarında sanık durumunda olması ve yeni isim bulunamaması nedeniyle Mehmet Erten Hava Kuvvetleri Komutanı olarak kaldı.

Son YAŞ toplantısı öncesinde de Orgeneral Erten’in emekliye sevkedilmesi bekleniyordu. Ancak, Balyoz Sanığı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın bu yıl emekli edilmesi, gelecekte de Hava Orgeneral sayısında sıkıntı yaşanma riski nedeniyle Erten’in emekli edilmesi bir yıl ertelendi.
Hükümet , emekli etmese de Erten’in Hava Kuvvetleri Komutanlığı koltuğunda kalmasını kabul etmedi ve korgenerallikten orgeneralliğe terfi eden Akın Öztürk Hava Kuvvetleri Komutanı olurken Erten YAŞ üyesi olarak bırakıldı. Erten’in emekli edilmeyip YAŞ’ta tutulmasında, bu yıl Orgeneral olması beklenen iki havacıdan daha genç olan Abidin Ünal’ın gelecekte orgeneral sayısında sıkıntı yaşanmaması için bir yıl daha “Kor” rütbesinde kalması zorunluluğu etkili oldu.
YAŞ kararları açıklandı: İşte yeni komuta kademesi

1948 doğumlu olan ve 2014’te emekli olması beklenen Erten’in Kuvvet Komutanlığından alınıp YAŞ üyesi yapılması “tenzili rütbe” olarak yorumlandı. (Radikal/ Ankara )