Orgeneral İlker Başbuğ: PKK'ya katılımı engelleyemedik

Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ 'Devletin terör örgütüne katılımları engellemede başarısız' olduğunu söyledi. Başbuğ, köylerin yeniden dolmasıyla, güvenlik harekâtlarında zorluk yaşandığını da belirtti.

DİYARBAKIR - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 23 yıldır süren terörle mücadelede, bölücü örgüte katılımların önüne geçilmesinde başarısız olunduğunu belirterek, "Başarılı olsaydık, bu mücadele sürecinin bugünlere gelmemesi lazımdı. Bunun için adım atmamız gereken çok konu var" dedi.
Doğu ve Güneydoğu'daki birlikleri denetleyen Başbuğ birliklerin kendilerine verilen bu görevi büyük bir kararlılıkla, azimle ve başarıyla sürdürdüğünü gördüğünü söyledi. Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini anlatan Başbuğ şunları söyledi:
"Terörle mücadelede güvenlik kuvvetlerinin en büyük görevi elbette teröristi etkisiz hale getirmektir. Ama derseniz ki, 'Efendim 1984 ten 2007'ye, 23 yılda Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu terör örgütüne katılımlar noktasında başarılımıdır?' Hayır, başarılı olsaydık bu mücadelede sürecininin bugünlere gelmemesi lazımdı. Başarısızdık tamam, ama son bir yıl için söylemiyorum, 23 yıllık süreci kastediyorum. Bu konuda adım atmamız gereken çok konu var"
'Açık mezralar sorun'
Boşaltılan köylere yeniden dönülmesinin zorluk yarattığını belirten Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü: "İkinci konu masum vatandaşımız ile teröristi ayırmak. Bugün iç güvenlik harekatını yürüten birliklerimizin en büyük zorluğu budur. Çünkü 1990'lı yıllara göre bölgemizde artık boş köy yoktur, mezralar açık biz buna hayır da demiyoruz. Belki bazı sınırlamalar yapılabilir. Ama inanın, güvenlik harekatında karşılaşılan en büyük zorluk budur. Çünkü gece karanlığında düşünün karşılaştınız, onun mutlaka masum bir vatandaşta mı yoksa terörist mi olduğunu iyi ayırt etmek zorundasınız. Ayırt edemezseniz yanlış iş olur. Biz buna dikkat ediyoruz."
Orgeneral Başbuğ, terörle mücadelede güvenlik güçlerinin hukuk içinde kalmak zorunda olduğunu, ancak teröristin böyle bir zorunluğu olmadığını vurgularken, "Mücadeleyi de zorlaştıran nokta bu. Tabii öbür taraf ilk ateşi açıyor ve şehit de veriyoruz. Ama bunlara eğitimle çözüm bulmalıyız. Bu mücadelenin kilit noktalarından bir tanesidir" dedi.