Orgenerallerin sayısı yeniden 15'e çıktı

Orgenerallerin sayısı yeniden 15'e çıktı
Orgenerallerin sayısı yeniden 15'e çıktı

Hasan Aksay (solda) TSK?nın yeni Havva Kuvvetleri Komutanı oldu. Yeni Deniz kuvvetleri Komutanı ise Eşref Uğur Yiğit.

ANKARA - Bütün Türkiye’nin ne karar çıkacağını merakla beklediği Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) dört gün süren çalışmalarının ardından alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e arz edildikten sonra kamuoyuna açıklandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesinin belirlendiği YAŞ’tan sürpriz kararlar çıktı. Bunlardan en önemlisi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir orgenerallik kadrosu boşalırken, iki korgeneralin orgeneralliğe terfi ettirilerek TSK’daki orgeneral/oramiral sayısı yeniden 15’e yükseltilmesi oldu.
YAŞ’ta; 30 Ağustos itibarıyla geçerli olmak üzere; 34 general ve amiral bir üst rütbeye, 24’ü Karacı, 7’si Denizci, 9’u Havacı, 5’i Jandarma ve 1’i de Denizci Tabip olmak üzere 46 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 54 general ve amiralin görev süreleri de bir yıl uzatıldı.

Deniz ve Hava’da değişim
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık görevlerini bir yıl daha sürdürecek. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’nun görevlerinde de değişiklik olmadı. Orgeneral Başbuğ’un gelecek yıl emekli olmasıyla yerine Orgeneral Koşaner getirilecek ve Genelkurmay Başkanlığı’nda 3 yıl kalacak.
Görev süreleri dolan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu 30 Ağustos itibarıyla emekliye sevk edildi. Ataç’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Babaoğlu’nun yerine ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay atandı.
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız da, Orgeneral Ergin Saygun’un 30 Ağustos itibarıyla yaş haddinden emekli olması ile boşalacak olan 1. Ordu Komutanlığı’na atandı.
Beklenen atama kararlarından biri de, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in Orgeneral Hasan Iğsız’ın yerine Genelkurmay 2. Başkanlığı’na getirilmesi oldu.
İlginç ama beklenen atama kararlarından biri de, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in Orgeneral Hasan Iğsız’ın yerine Genelkurmay 2. Başkanlığı’na getirilmesi oldu.
YAŞ’tan için ilk sürpriz karar general/amiral sayısının yeniden 15’e yükseltilmesi oldu. 30 Ağustos itibarıyla yaş haddinden emekliye ayrılacak olan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergun Saygun’dan boşalacak tek orgeneral kadrosu varken iki korgeneral orgeneralliğe terfi ettirilince boşa çıkarılan orgeneral kadrosu  aktif hale getirilmiş oldu. 
Orgeneral/oramiral sayısının 15’e çıkması ile Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı kadrosu oluşturuldu ve bu makama 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı getirildi.
YAŞ’ın bir diğer sürpriz kararı ise yıllardır geleceğin Hava Kuvvetleri Komutanlarının komutasında olan Harp Akadeleri Komutanlığı’nın Karacılara geçmesi oldu. Harp Akademileri Komutanlığı’na, Orgeneralliğe terfi ettirilen Genelkurmay Genel Plan Prensip Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler atandı.
30 Ağustos itibarıyla Orgeneralliğe atanan bir diğer isim ise 7. Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu oldu. Kalyoncu’nun 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Teammüllerin işlemesi durumunda; Orgeneral Koşener 2010’da Genelkurmay Başkanlığı’na, Orgeneral Özel ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak.
AKP’nin başlattığı YAŞ’ta kararlara şerh koyma geleneği sürdü. Tutum ve davranışları ile irticai görüşleri benimseyip faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen üç subay ‘oyçokluğuyla’ ihraç edildi.
Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanı Tümgeneral Salih Zeki Çolak, Genelkurmay Başkanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Tümgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Daire Başkanı Tümgeneral Adem Huduti, İstihkam Okul Komutanı Tümgeneral Ümit Dündar ile Tümgeneral Nazım Altıntaş korgeneralliğe yükseldi. Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Recep Bülent Bostanoğlu ile Deniz Harp Akademisi Komutanı Tümamiral Abdullah Can Erenoğlu bu yılki Şura’da koramiralliğe yükseldi. Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Akın Öztürk ise korgeneralliğe terfi etti. (Radikal)