Örgüt bürosu Erdal'ın adresi

Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın, Brüksel'de DHKP-C bürosunda olmasına rağmen tutuklanmamasının nedeni: Orası, yargı kararı gereği ev hapsini geçirdiği resmi adresi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Belçika'da ev hapsinde tutulan Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal için yargı yolu açılıyor. Federal Savcılık, terörle ilgili yeni konvansiyon çerçevesinde, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı da yargılanmasını isteyecek. Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz bu sürecin çok kısa sürede başlatılabileceğini ifade ediyor. Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Erkan Gezer de İçişleri Bakanı Laurette Onkelinx ile temasa geçti. Gezer'in aktardığı bilgiye göre bakan, Erdal dosyasıyla ilgili sürecin kısa sürede başlayacağını söyledi. Erdal, Belçika'da silah bulundurmak, sahte kimlik gibi Belçika sınırları içinde işlediği suçlardan yargılanıyordu.
'Güvene dayalı ilişki' neydi?
DHKP-C'ye yönelik uluslararası operasyonun Belçika kanadında, önce gözaltına alındığı, sonra alınmadığı açıklanan Erdal'ın, durumu aydınlanıyor. Erdal'ın güvenlik nedeniyle sürekli ev değiştirdiğini belirten Sabancı ailesinin avukatı Schmitz, "Son gizli adresi, muhtemelen DHKP-C binasıydı. Bulunması gereken yerde olduğu için tutuklanmadı" dedi.
Aynı operasyonda gözaltına alınan Musa Asaoğlu önceki gün "(Erdal'ın) Kalacağı adresi biz belirliyoruz. Polis zaman zaman denetliyor. Bulunması gereken adreste olmasaydı tutuklanması gerekirdi" demişti. Ağaoğlu, Erdal'ın ev hapsinde tutulacağı adresle ilgili olarak Belçika makamlarıyla güvene dayanan bir ilişkileri bulunduğunu belirtmişti.