@ismailsaymaz

Örgüt delili: İlkay Akkaya'nın numarası sende kayıtlıymış

Örgüt delili: İlkay Akkaya'nın numarası sende kayıtlıymış
Örgüt delili: İlkay Akkaya'nın numarası sende kayıtlıymış
İstanbul'da, bu yılki Nevruz kutlamaları sırasında meydana gelen eylemlerden yola çıkan savcılık, değişik sol gruplara mensup bir grup gösterici ve öğrenci hakkında KCK üyesi oldukları suçlamasıyla dava açtı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Halen tutuklu yargılananlardan, Öğrenci Kolektifleri üyesi İhsan Oğuz Yüzgeç'in cep telefonu rehberinde müzisyen İlkay Akkaya'nın cep telefonunun çıkması, polis fezlekesinde 'örgüt bağı' gibi yansıtıldı. Zira Akkaya'nın numarasının Devrimci Karargah operasyonunda gözaltına alınan bir şüphelinin rehberinde de 'kayıtlı' olduğu belirtildi. Akkaya, iki yasadışı örgütün 'ortak bağı' gibi gösterilmek istenmesine ilişkin, "Ben şarkı söyleyen bir insanım, muhalif müzik yapıyorum. İşim bu benim. Dosyaya girmiş olması bile abes. Memleketin durumuna baktığın zaman , olan biten şaşırtıcı değil" diyor.

İstanbul ’da geçen yıl 18 Mart’taki Nevruz kutlamasına izin verilmeyince Kazlıçeşme Meydanı’na yürümek isteyen yüzlerce kişi polisle karşı karşıya geldi. Bu gerginlik Topkapı ve Millet Caddesi’ne taştı; iddiaya göre bir tramvay ve dersane taşlandı. Polis görüntülerinden yola çıkarak, sol gruplardan 11 kişinin evine baskın yaptı. Öğrenci Kolektifleri üyesi İhsan Oğuzhan Yüzgeç ve Kadiv Ev ile Tersane İşçileri Birliği Derneği Başkanı Zeynel Nihadioğlu’nun da aralarında olduğu altı kişi tutuklandı.

AKKAYA: ABES!

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nce hazırlanan fezlekede, tutukla sanıklardan İhsan Oğuzhan Yüzgeç'in cep telefonu rehberinde, müzisyen İlkay Akkaya'nın numarasının kayıtlı olması 'suç bağı' gibi gösterildi. Daha önce Devrimci Karargah'a yönelik bir operasyonda gözaltına alının Yeşim Kantekin'in rehberinde de Akkaya'nın numarasının çıktığını dikkat çekildi. Fezlekede ayrıca, Yüzgeç'in emniyette cep telefonunun pin kodunu vermediği belirtilerek, "Şahsa kullandığı pin kodu sorulmuş, örgütsel tavır sergileyerek, pin kodunu vermemiştir" denildi.

Müzisyen İlkay Akkaya, yıllardır muhalif ölçüde müzik yaptığını ve yasal anlamda sol mücadele yürüten her etkinliğe katılmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

"Ne denir ki bu durumda, çok saçma! Ben şarkı söyleyen bir insanım, muhalif müzik yapıyorum. Bu çocular da yasal muhalafet yürüyütorlar. YÖK protestoları oluyor, kutlanması gerek yıl dönümlerinde beni arıyorlar, gidiyorum. Ben hepsine yetişemiyorum, yetişebildiğime gidiyorum. İşim bu benim. Bugüne kadar hep böyle oldu. Dosyaya girmiş olması bile abes. Tabii, memleketin durumuna baktığın zaman, olan biten şaşırtıcı değil. Fakat 2005 yılından beri bu tavırla karşılaşmıyordum."

Öte yandan, Kadir Ev'e ilişkin fezlekede de, ev aramasında 'ele geçirildiği' iddia edilen bir öğrenci kampının hazırlık notları ve fiç koçanı bulundu. Öğrenci Kolektifleri tarafından düzenlenen, izinleri alınmış bu kampa ilişkin polis, "Yapılan aramada elde edilen küçük not kağıtlarında 13 kişinin isim listesi ve telefon numaralarının bulunduğu ve bu kişilerde kampa katılacak olan kişiler olabilecek olduğu, bu kampları bireyler arası kaynaşmayı sağlamak, müzik vb. gibi etkinlikler düzenleyerek, eleman temin etmek için düzenledikleri tespit edilmiştir" deniliyor.

İLK DURUŞMA 17 OCAK'TA

İddianamede ayrıca; BDP ’lilerle yasal sol partilerin oluşturduğu, kurucuları arasında şair Ahmet Telli, müzisyen Vedat Yıldırım, oyuncu Ayça Damgacı’nın olduğu Halkın Demokratik Partisi de (HDP) Nevruz’a katılım çağrısında bulunduğu ve Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını protesto ettiği için ‘terörist çatı partisi’ diye suçlanıyor. İddianamede, “ PKK /KCK siyasi uzantıları ile sol terör örgütlerinin HDK çatısı altında birleşerek, alternatif Nevruz kutlamalarında eylem birliği kararı aldıklarını” savunuluyor. Ne var ki, HDP adına hareket etmekle suçlanan sanıklardan tamamına yakınının bu sıcak bakmayan sol gruplara üye oldukları görülüyor. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak sanıkların ilk duruşması, 17 Ocak 2013’te..


  http://www.radikal.com.tr/111694211169427

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  komedi filmine gerek yok - çağıran

  sanırım ne kadar saçmalanabilir ? ya da ne kadar komik olunabilir? ya da en absürt yaklaşımı gösterene ödül böyle bir durumun içinde misiniz???

  BU SAVCILAR BU YASALARLA ŞİZOFRENİK HASTALIGINA TUTULURLAR - semi ekrem

  Sanatçının bir duruşu vardır görüşü düşüncesi size aykırı olabilir sayın savcı vazife de olmak hayatın her koşulunda olmak degildir her sözün yanlışı her sözün kararsızlıgı eleştirilebilir bunlar sözle yapılan eylemse haksız kck iddianemesi altında bu kadar masum insanları içeri atmadıgınız yetmiyormuş gibi sesleriyle kalplere ahenk olmuş özgün müzisyen sanatçıları prangalamayın toplumun her kesiminden müthiş biçimde begenilen bir sanatçı oldukları malum ilkay akkaya grup yorum solcusu sagcısı mütedeyyin kesimin dinledigi sanatçılardır ve bu dinleyen kesimlerinde hangi görüşte olduklarını bildigi halde dinliyorlardır bir odanın içinde duygusuna göre hareket edebiliyorsanız, sözüm bu dinleyen kesimede itham edim bu kabahati....

  şaşırmıyoruz. - karabalık

  Telefon numarası yok ama şarkıları var telefonumda,iş çıkar mı ? :)

  iddianame dili - keryil

  son zamanlarda hukukcu olmayanlarimiz da iddianame agzina biraz daha hakim olmaya basliyoruz herhalde bu kadar iddianame gorunce. hukukculara sormak istiyorum, bu dil rahatsiz etmiyor mu sizi? bir savci, bir telefon kaydindan "orgutsel bagi oldugu anlasilmistir" ifadesine, sahsi bir guvenlik bilgisinin (PIN) hakli olarak her isteyene verilmemesinden "orgutsel tavir sergiledigi tespit edilmistir" ifadesine, bir kampin varligindan kampin "orgute eleman yetistirmek icin duzenlendigi tespit edilmistir" ifadesine nasil varabilir? belki usul hep boyledir, ama oyleyse bile bana son derece yanlis geliyor. turkiye gibi savcinin savunmadan cok daha ustun oldugu bir ulkede savcinin iddianamedeki iddialarini boyle "anlasilan" ve "tespit edilen" seyleri listelemektense eldeki delillerin neden boyle "anlasildigi", herhangi baska bir insanda ele gecse de ayni delilin ayni sekilde yorumlanip yorumlanmayacagi ve bu olgularin nasil, neye dayanarak "tespit edildigi"ni listeleyerek olusturmasi daha adil gorunuyor bana. tabi teknik bir konuda atip tutmak da istemiyorum pek, bunlar sadece bir grup zirva aslina bakarsaniz. ama son senelerde basina yansiyan iddianamelere bakin, ozellikle orgutlu suc ve teror iddianamelerine, hep benzer seyler goreceksiniz.

  DIŞARDA OLDUĞUNA ŞÜKRET İLKAY - BAWEDİYAR

  Sevgili İlkay,siz şu anda cezaevinde olmadığınıza şükredin. Zindanlarda on binlerce suçsuz günahsız seçilmiş insan varken, sizin iddianame'ye girmiş olmanıza şaşırmamanız lazım. Ayrıca kardeş kardeşin cenazesine giderken fişleniyorsa ve toplum buna seyirci kalıyorsa daha ne denir bu duruma bilmiyorum. Rahmetli Şerafettin ELÇİ'nin cenazesine katılmayan MHP'lilere birşey dendimi? yoooook. Hani MHP kürt kardeşlerimiz nutku atıyorlardı. Kocaman YALANNNNNNNNN ve İki yüzlülük. hadi bir milliyetçi buna dürüstçe ve onurluca cevap yazsın.

  KARANLIK REJİM - m.rozbilen

  1990 yılları olmalı,birinci körfez savaşından önce yani.Mersinde türkiye ile ticaret yapan bir ıraklı türkmene Saddamı sormuştum.Türkmen ağzına fermar işareti yaparak hiç bir şey konuşmadı.Saddamın her yerde olabilecek istihbaratçılarından korkuyordu.İlkay Akkaya ile ilgili haberi okuyunca Saddamın,hitlerin ve musolininin zulme dayalı karanlık rejimlerini düşündüm.Hemen hemen benzer şeyler yaşıyoruz.Etki tepki meselesi.Baskı arttıkça yasaklı demokratik hakların daha yüksek bir arzuyla kutlama çabaları kaçınılmazdır.Herkes istediği ve kendisi için kabul ettiği bayramı özgürce kutlayabilse ne bu polis ve savcılar olur ne de gülünç iddianameleri.Kiminin özgürlüğü başkası için tehdit ve tehlike olmamalı.Böyle abuk subuk soruşturmalardan yurrtaşı olduğumuz T.C. adına utanıyoruz.

  komik - maviokyanus44

  İleri demokrasi buna denir işte