Örgüt içi infaz tartışması

Örgüt içi infaz tartışması
Örgüt içi infaz tartışması
AK Parti Genel Başkan Yardımıcısı Hüseyin Çelik, Paris'teki saldırı için "İç hesaplaşma olabilir" dedi. BDP'den tepki geldi.

PKK kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Paris’te öldürülmesi AK Parti ile BDP ’yi karşı karşıya getirdi. Saldırıyla ilgili AK Parti’den ilk değerlendirme Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik, PKK’lı üç kadının öldürülmesinin yeni süreci sabote anlamı taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine saldırıyla ilgili henüz net bilgilerin olmadığını söyledi ve şöyle devam etti: “Ama yapılış şekline bakılırsa PKK’nın iç hesaplaşması gibi görünüyor. Fransız hükümetinin güvenlik güçlerinin yaptığı baskın değil, faili meçhul kişiler tarafından yapılmış bir saldırıdır. PKK terör örgütünün uzun yıllardan beri kendi içinde binlerce infaz yaptığını biliyoruz, bu, terör örgütlerinin tabiatında olan bir şeydir. Elimizde henüz net bir şey yok. Bu süreçte bu ve benzeri olaylar artabilir. Allah göstermesin eğer Hakkâri’deki saldırı erken haber alınmamış olsa, güvenlik güçlerimiz atak davranmasa 1993’teki 33 şehit olayı gibi bir olayla karşı karşıya kalırdık. PKK var PKK’dan içeri, PKK’nın içerisinde.”

BDP’den sert tepki
Çelik’in bu açıklamasına BDP sert tepki gösterdi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan Çelik’e yanıt vererek, “Hassas sürece binaen AKP Paris’teki katliamın aydınlatılması için Fransa nezdinde girişimde bulunacağına, örgüt içi infazdır deyip kapatıyor” dedi. Demirtaş yaptığı yazılı açıklamada ise “Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Fransa hükümetinin bu katliamı hiçbir tereddüte yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. BDP Muş Milletvekili Demir Çelik “PKK’nın iç infazı olacağı ihtimali zayıf bir ihtimal gibi görünüyor” derken BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, ‘örgüt içi infaz olabilir’ açıklamalarının ciddiyetsiz bir yaklaşım olduğunu belirterek, “Bilgi sahibi olmadan bu tür açıklamalar yapılması, ‘derin devletin bir rolü var mı?’ kuşkusunu arttıran bir yaklaşım. Biz, mümkün olduğunca temkinli davranmaya çalışırken, hükümet yetkililerinin açıklamaları bizim açımızdan son derece düşündürücü” dedi. Bu arada Demirtaş’la birlikte Gültan Kışanak, Fransa hükümeti nezdinde girişimlerde bulunmak ve cenaze törenine katılmak için Paris’e gidecek.

Bir insan bile ölmesin

Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basınla kahvaltıda bir araya gelen Çelik, BDP’li Demirtaş’ın “KCK sürece dahil edilmeli” sözlerine karşılık “Nerdeyse evdeki hamur mayası katılsın diyecekler. Bir tek insan bile ölmesin istiyoruz. Yeter ki bu insanlar ‘silahımı bırakıyorum’ desin, istediğimiz budur” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/111632711163276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sivrilenmeyelim - mhmtthr

  Surec geregi huseyin celigin konusmasi cok yersiz ve kendilerini tohmet altinda birakacak turden.Aciklama hem mesnetsiz hem de cok erken omasi sebebiyle. Yalniz yine de duzeltilmeyecek bir sey degil. Sakin olalim ve sivrilesmeyelim. Daha simdiden birbirimizi karalamaya, suclamaya kalkisirsak baris ve surec diye bir sey kalmaz. Bu durumlarda beraber hareket etmek lazim.

  Yaraya merhem olmak yerine! - özgecil

  Toplumumuzun şiddet bağımlısı bir kesiminin elinden şiddeti birden alırsanız böyle tepkilerin ve kışkırtmaların gelmesi doğaldır, kaldı ki bu barış süreci öncesi şiddet zirveye ulaştırılmıştı. Uyuşturucu bağımlılarının ana babalarını bile öldürdüklerini okur işitiriz. Ayrıca bu şiddet perdesinin arkasında milyar dolarlık bir kazanç kara deliği var. Bu kaynağın tüm denetiminin yalnız bir kişiye devredilecek olması yüz başlı ejderhayı çılgına çevirdi. Bu nedenle Fransızlarla bir olup hemen Türk aşırı sağını ve Türkleri suçlayarak kendi toplumlarını tehlikeli bir yanılgıya sürüklemek yerine serinkanlı, yaraya merhem olucu tavırlar sergilemelerini beklerdik. Bu olmadı, üzüldüm, barışın kolayca gelmeyeceği duygusuna kapıldım. Umarım yanılıyorumdur.

  BDP - zazaki

  BDP nin dili barış dili değil herşeyi sulandırıp suistimal etme peşinde. Barış olursa BDP diye bir partiye gerek kalmicak biliyorlar bunları. Bu yüzden BDP barış kelimesini sadece nakarat olarak kullanıyor. PKK nın yaptığı sivil katliamları böyle kınamamıştınız. iki yüzlülük bu

  Van depremi - vancetti

  Belki sayın Çelik Van depreminin de iç hesaplaşma olduğunu sanıyordur. Sayın bakan, Kürt'ler kendi kendileriyle de dalga geçebiliyor. Bunun için size ihtiyaçları yok.

  müneccim - jooma

  uzak bir ülkede cinayet işleniyor ve bunun duyulmasının ardından saatler geçmeden bizim yetkililer faili belirliyor, daha cesetler cinayet mahhallinden taşınmadan, fransizlar bir açıklama yapmadan, bu neyin kaygısı.

  Zalim ve simarik.. - candeniz02

  Sn Celik,90 yildir sizin (mantiksiz)istekleriniz yuzunden,bu halka cektirmediginiz aci,izdirap kalmadi.Su gun olmus cozumden,diyalogdan bahsediliyor,siz magdur tarafa karsi birazcik olsun mahcubiyet hissedeciginze,hala simarik cocuklar gibi kendi isteklerinizden bahsediyorsunuz.Bu magduriyet bittikten sonra,silahlarin birakilmamasi dusunulemez zaten..