Örgüt var karar bozulsun

Örgüt var karar bozulsun
Örgüt var karar bozulsun
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Dink cinayeti kararının 'örgütlü suç' sayılarak bozulmasını istedi. Son kararı Yargıtay 9. Daire verecek.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink davasında İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yasin Hayal’in kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tetikçi Ogün Samast’ın ise 22 yıl hapse mahkûm olduğu 19 sanıklı davaya ilişkin kararıyla ilgili tebliğnamesini tamamladı. Başsavcılık, mahkemenin ‘örgüt bulunamadı’ kararının bozulması yönünde görüş bildirdi.
Ayrıca, Dink’in öldürülmesinin örgütlü bir faaliyet olduğu tespiti yapıldı. Tahliye edilen sanıklardan Erhan Tuncel’in de Dink’in öldürülmesi olayının planlayıcısı olduğu, Samast’ı suç işlemeye azmettirdiği ve gerekli araç gereci temin ettiği vurgulandı. Davaya ilişkin son kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek. Tebliğnamesinde ‘örgüt’ kavramını ayrıntılı bir şekilde tartışan Başsavcılık, “Durdurduk yere amaçsız bir şekilde sırf örgüt kurdu desinler diye hiç kimsenin bir araya gelemeyeceği” tespitini yaptı. Yerel mahkemenin örgüt bulunamadık yorumuyla ilgili olarak da “Devletin birliğini bozma suçu bir tehlike suçudur ve gerçekleştirilen eylemlerin sonuncusu ile bu tehlike gerçekleşmiştir” değerlendirmesi yapıldı. Sanıklar arasında hiyerarşik yapının bulunduğu, görev dağılımı yapıldığı, gizliliğin esas alındığı ve suçların ideolojik amaçlarla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Çok yönlü soruşturulsun
Tebliğnamede, “19 Ocak 2007 tarihinde sırf başka din ve milliyetten olması nedeniyle Fırat (Hrant) Dink’in öldürülmesi, sistemli, planlı ve organize bir örgüt faaliyeti kapsamında değerlendirilmelidir” denildi. Yargıtay’ın Susurluk olayına ilişkin verdiği kararın gerekçesine de yer verildi. Susurluk’la ilgili olarak Yargıtay’ın kararında, devlet içini de kapsayacak çok yönlü araştırma yapılması gerektiği anımsatılarak, “Tespit edilemeyen şüphelilerin de yargı önüne çıkarılmaları görevinin devletin organlarında olduğuna vurgu yapılmıştır” denildi.

Başsavcılığın tespitleri

Örgütü herkes gördü. Cinayeti Erhan Tuncel planladı. Dink, sırf başka dinden diye öldürüldü. Amaçları kaos yaratmaktı.
(Susurluk vurgusu yapılarak) Devletin görevi örgütü ve tüm sanıkları bulup çıkarmaktır.