Orhan Aslıtürk'ü FBI yakaladı

Trilyonlarca liralık hayali faturaları ortaya çıktıktan sonra Türkiye'den kaçan ve çete kurarak bankaları...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Trilyonlarca liralık hayali faturaları ortaya çıktıktan sonra Türkiye'den kaçan ve çete kurarak bankaları ve resmi kuruluşları dolandırmak suçundan aranan işadamı Orhan Aslıtürk, Britanya dışına çıkınca yakayı ele verdi. FBI, Türk polisinin uyarısı üzerine Aslıtürk'ü Miami Havaalanı'nda gözaltına aldı. Türkiye, Aslıtürk'ün iade amacıyla tutuklanmasını istedi.
Radikal'in edindiği bilgiye göre; Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi (KOM), 22 Şubat 2001 tarihinden beri dört ayrı suçtan
uluslararası düzeyde aranmasına rağmen yaşamını sürdürdüğü İngiltere'nin hakkında işlem yapmadığı Orhan Aslıtürk'ü takibe aldı. Aslıtürk'ün İngiltere'den ayrılarak havayoluyla ABD'ye geçeceği bilgisine ulaşan KOM Dairesi, FBI'a "Aslıtürk size geliyor" uyarısında bulundu.
Kendi pasaportuyla gitti
Orhan Aslıtürk, dün gece Türkiye saatiyle 02.00'de Miami Havaalanı'na indi. Britanya'dan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden
08 Aralık 1997 tarihinde aldığı TRJ953385 numaralı pasaportuyla ayrılan Aslıtürk, ABD'ye de aynı pasaportla girmek istedi. ABD'den daha önce aldığı turist vizesi 30 Kasım 2001 tarihinde dolacak olan Aslıtürk, pasaport işlemleri yaptırmak isterken FBI görevlileri tarafından havaalanında gözaltına alındı.
Aslıtürk'ün fotoğraf ve parmak izlerini gönderen Türk İnterpolü, iade dosyasının diplomatik kanallardan ABD'ye ulaştırılacağını bildirdi ve Aslıtürk'ün Türkiye'ye iade amacıyla geçici tutuklanmasını istedi. Türkiye 40 gün içinde iade dosyasını gönderecek. Aslıtürk'ün iadesi için ABD'de mahkeme kararı gerekiyor.