Orhan Doğan'ın heykeli mahkeme kararıyla kaldırıldı

Orhan Doğan'ın heykeli mahkeme kararıyla kaldırıldı
Orhan Doğan'ın heykeli mahkeme kararıyla kaldırıldı
Cizre'de belediyenin değil kaymakamlığın istediği oldu

 

Ramazan İMRAĞŞIRNAK –Geçirdiği kalp krizi sonucu 2 yıl önce hayatını yitiren kapatılan DEP'in eski Milletvekili Orhan Doğan'ın anısına Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde belediye tarafından yaptırılan kabartma heykel, kaymakamlığın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla kaldırıldı.
Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi'nde kalp krizi geçiren ve götürüldüğü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 29 Haziran 2007 tarihinde kurtarılamayan Orhan Doğan'ın anısına, DTP'li Cizre Belediyesi tarafından kabartma heykel yaptırılarak Dicle Nehri kıyısındaki Atatürk Parkı'na konuldu. 2 metre genişliğinde, 1.5 metre yüksekliğindeki kabartma heykelde Doğan'ın resminin yanı sıra Meclis’te söylediği “Nasıl ki tek çiçekle bahçe, tek sazla orkestra olmazsa, Türkiye insanının da tek tip düşünmesi beklenmemelidir” sözleri yer aldı.
Cizre Kaymakamlığı, helkelin konulduğu parkın Hazine'ye ait olduğu gerekçesiyle, Cizre Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurup, heykelin kaldırılması isteminde bulundu. Mahkemede heykelin kaldırılması yönünde karar aldı. Kaymakamlık, mahkeme kararını belediyeye bildirerek, heykelin kaldırılmasını, aksi durumda kendilerinin kaldıracağını bildirdi. Bunun üzerine belediye ekipleri, heykeli bu sabah kaldırdı.
Cizre Belediye Başkanı DTP'li Aydın Budak, mahkemenin siyasi karar verdiğini belirterek heykeli en kısa zamanda uygun bir yere koyacaklarını söyledi. Başkan Budak, şöyle dedi:
“Kürtlerin demokratik, siyasal mücadelesinde sembol olan Orhan Doğan ve arkadaşları, sistemin kirli politikalarını deşifre ettikleri için 10 yıl cezaevinde kaldı. Devletin bu siyasetçilere karşı özür borcu dururken, bir heykele karşı olan tahammülsüzlükleri ile hala demokrasi ve özgürlük anlayışından ne kadar uzak olduklarını gösterdi. Nasıl ki kimliğimiz ve kültürümüz unutturulmak isteniyorsa, Kürt siyasetçilerinin de zihinlerimizden silinmesi ve unutturulması için çaba harcıyorlar.”
Budak, heykelin kurulu bulunduğu parkın 30 yıldan bu yana belediyenin tasarrufunda olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“30 yıldan bu yana belediyenin kontrolünde bulunan iki parka da ihtiyati tedbir kararı konuldu. İki park belediyeden alınarak, Hazine'ye devredildi. İmar planında belediye parkı olarak görülüyor. Tapular ve bilirkişi görüşleriyle kadastro park arsasını belediyeye yazdı. Ancak, orada bu halkın demokrasi ve özgürlük mücadelesinde önemli bir isim olan Orhan Doğan’ın kabartma heykelini yapmaya başladıktan sonra mahkemenin ivediliği bizleri şaşırttı. Yıllarca mahkemenin tozlu raflarında dosyalar çürümeye dururken söz konusu Kürtler olunca, hızlı bir şekilde bu süreç işledi. Yaşanan bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız.” (dha)