Orhan Gencebay Akil İnsanlar'la ilk kez toplantıya katıldı

Orhan Gencebay Akil İnsanlar'la ilk kez toplantıya katıldı
Orhan Gencebay Akil İnsanlar'la ilk kez toplantıya katıldı
Akil İnsanlar Heyeti'ne Karadeniz bölgesinden giren ancak toplantılara katılmayan Orhan Gencebay, Marmara Bölgesi Heyeti'yle birlikte ilk kez toplantılara katıldı.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu üyeleri, Aktif Anadolu Sanayici ve İş Adamları Derneği'nce Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen, "Kardeşlik Köprüsü" konulu toplantıda bir araya geldi.

Toplantıya Deniz Ülke Arıboğan, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Yücel Sayman ve Mustafa Armağan katıldı.

Daha önceki toplantılara katılmayan ve bu yüzden eleştirilen Orhan Gencebay, katıldığı ilk Akil toplantıda barışa değinerek "Bu vatanın çatısı, yaşam kadar kutsaldır. Yaradanım yaratmış, dünya anavatandır. Din, dil, cins ayırmam şu dünya gurbetinde. Bana 'Orhan' diyorlar. Asıl adım insandır" ifadesini kullandı.

Mevlana'nın, "Hizmet erlerine yol açın. Onlar, bize hizmet edecekler. Onları sevelim, koruyalım. Hizmeti iyi yapanlara şükranlarımız var" sözlerini hatırlatan Gencebay, "Aslında hepimiz birbirimize hizmet ederiz. Şu dünyada olmaya çalışır, birbirimizi mutlu etmek için yarışırız. Çünkü ömür dediğin bir süreç. Bir gün evvel veya bir gün geç" diye konuştu.

Barışın, önce insanın kendisiyle barışık olmasını gerektirdiğine değinen Gencebay, "Kendisine hayrı olmayanın, başkasına hayrı olmaz. Dolayısıyla önce aklımızla gönlümüzü barıştıracağız. Fikirlerimiz farklı olabilir. Ama gönüllerimiz bir olsun. Aynı nimetleri paylaşıyoruz. Bunu bilelim" dedi.

'AKİL ADAMLAR' YAZILDI

Başbakan Erdoğan 'ın çözüm sürecini anlatan heyetler için ısrarla 'Akil İnsanlar' demesi ve heyetlerin de bu isim altında toplanmasına rağmen Marmara Heyeti'nin toplantıasında arkalarındaki panoda 'Akil Adamlar' yazması dikkat çekti. (Radikal, ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/113227111322715

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAVAS MI, BARIS MI? - Kara Ismail

  Peki, barış nedir ? savasla barisi karsilastirdiginizda; hangisi daha iyi,insanliga daha faydali ve insani daha mutlu eder? Hangisi insan/insanlik icin daha gerekli? Sadece baris anlamindan yola ciksak, kafamizdaki onyargilari,siyasi, dini ve etnik kimliklerimizden siyrilsak; hangisini isteriz sizce? Baris mi, savas mi? Barış kelimesinin genel anlamı; düşmanlığın olmaması anlamında kabul görülür. Başka bir anlatımla kötülükten, kavgalardan, savaşlardan kurtuluş, uyum, birlik, bütünlük, sukunet, sessizlik, huzur içinde yaşamak olarak da tanımlanabilir. Ya savas!. Savas, tdk. sozlugunde; ?1. isim, askerlik Devletlerin diplomatik ilişkilerini keserek giriştikleri silahlı mücadele, harp, cenk, cidal 2. Uğraşma, kavga, mücadele3. Bir şeyi ortadan kaldırmak, yok etmek amacıyla girişilen mücadele? tarif edilir. Tum onyargilarimizdan siyrilip, soyle zihin dunyamizda savasla barisin fotografini cizelim: Birisinde;kin, nefret,ocalma duygusu,gerginlik, aclik, yosulluk, olum ve gozyasi!... Digerinde, yani barista: beraberlik, sakinlik huzur,sukunet,dostluk ve kardeslik gelir gozlerimizin onune!... Direkt barisa karsi cikmak akilla izah edilecek bir ruh hali degildir.. Ama barisin gidisatina itirazlar, kaygilar ve endiseler olabilir!.. ama hedef baris olmalidir!.. 30 yildir yasanan kan ve gozyasi, kin ve nefretten baska ne getirdi ulkemize? .. Birbirine kardesiz diyenler; birbirlerini oldurmedi mi? analar evlatlarini, cocuklar babalarini, genc yasta kadinlar kocalarini yitirmedi mi? Sonra 30 yillik bu kavga ulkeye ne kazandirdi? Simdi, eksik aksak ucmak isteyen bu baris guvercininin kanatlarini kirmak isteyenler iyi dusunmeliler!.. Savas kimseye kan ve nefretten baska birsey kazandirmaz!..

  ... - noelon

  akil insanlar hareketini makbul bulmuyorum... iktidar partisinin bir insana "akil" demesinden başlayabiliriz her şeyden önce... bu taraflı bir akilliktir bence... yanlış demiyorum... sadece doğru değil diyorum... ancak merak ettiğim önemli bir husus var: barış, kardeşlik ve demokrasi adına akil etiketi ile il il gezen bu insanlar yine demokrasi, barış ve kardeşlik adına 1 mayıs'da yapılan zulüm ile ilgili de bir kaç kelime edebilecekler mi? yoksa akillikleri buraya kadar ve iktidar partisi tarafından tescillenen akıllarını sadece yine iktidar partisinin izin verdiği kadar mı kullanabilecekler... yani gerçektenakıllılar mı yoksa akıllarını kiraya mı verdiler diye merak ediyorum...

  cüri - baran sozdar

  Orhan Gencebay şikayette bulunuyordu beni kırdılar üzdüler felan... Orhan baba sen barışı turneye mi benzettin? Bak İsmail Beşikçi'ye Vedat Türkali'ye biraz onları oku lütfen. Hadi berhüdar ol.

  Sakalar Toplantısı - Hayal Denizi03

  AKP'nin Ve BDP eşliğinde PKK'nın değirmenine su taşıyan sakalar toplanmış! Arklarında bir değirmeni döndürecek su var mı zaman gösterecek. Bir Gerçek ver ki, kula kulluk edenler asla akil adam olamaz. Olsa olsa saka olur. Türk Milletinin alkışları ile ünlenen ve kendilerini akil sananların saka ünvanını içlerine sidirmesi bulundukları yere hak etmeden geldiklrinin ifşaatıdır.

  akil aşmayacak şeyler bunlar - hale

  o Atatürk düşmanı Mustafa Armağanla aynı masada oturan, güya 'birleştici' mesajlar gönderen başta orhan Gencebay ve diğerleri. vatana ihanetten başka bir şey yapmıyorsunuz. sayenizde geriledikçe geriliyoruz. buna siz de ortak olduğnuz için bu millet sizi affetmeyecek. orhan Gencebay, keşke sadece şarkı söyleseydin...