Orhan Gencebay: Çok kırgınım

Orhan Gencebay: Çok kırgınım
Orhan Gencebay: Çok kırgınım
Akil İnsanlar'ın Karadeniz Heyeti'nde olan Orhan Gencebay aldığı eleştirilere sitem ederek 'Bunlar beni çok kırdı. Bu yüzden hasta oldum' dedi.

Akil İnsanlar Komisyonu'nun en popüler isimleri arasında olan ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Siyaset Meydanı'nda Ali Kırca'nın sorularını yanıtladı.

Gencebay, heyete katılmasının ardından aldığı eleştirilere sitem ederken, hastalığı hakkında da bilgi verdi.

Akil İnsanların fiili bir itibarsızlaştırmayla karşı karşıya olduklarını ve büyük bir haksızlığa uğradıklarını söyleyen Orhan Gencebay, eleştiri ve suçlamalar nedeniyle çok üzgün olduğunu, bun nedenle doktora gitmek zorunda kaldığını kaydederek "bana bu olumsuz şeyleri nasıl yakıştırdılar bilmiyorum, buna gönlüm kırıldı." dedi.

Akil İnsan olma teklifini nasıl aldığını anlatan Gencebay, Bakan Beşir Atalay'ın kendisini aradığını ve sürece katkı istediğini açıkladı. "Tereddüt etmeden kabül ettim" diyen Gecebay, barışa inandığını ve üzerine düşeni yapmak istediğini, bunun bir borç olduğunu söyledi.

Gencebay şunları söyledi:
- Çok kırıldım, hatta hasta oldum, doktora gittim. Bunca yıldır halkın Orhan Babası olarak biliniyorum. Ben bunca yıldan beri hiç anlaşılmadım mı diye üzüldüm. Benim gönlüm dostlarım benim ne dediğimi çok iyi bilir ama bazı gönül dostları bazı sesler çıkardı. Buna kırıldım. Ben böyleyim diyorum ve bana bu olumsuz şeyleri nasıl yakıştırdılar bilmiyorum, buna gönlüm kırıldı.

- Ben 50 yıldır neysem oyum. Ama bunlar aşılır. Ben halkıma ve barışın geleceğine inanıyorum. Birbirimizi kırmayalım. Dil yarası çok önemlidir. Şarkılarımda da bundan bahsetmiştim. Ben de dil yarasını vurguladım. Dedim ki kötü konuşmayalım. Çünkü dilimizle iletişim kuruyoruz.

- Medyada yapabileceğim ne varsa yapıyorum. Ama kısa süre sonra etkinliklere katılacağım. Bazı sağlık sorunlarım var. Kalbimde ritim sorunu var önemli füzeyde. Yıllar önce baypass ameliyatı olmuştum. Ritim sorunu önemli tabii. 4 tane doktorum da bir yerlere gitmemi istemedi. Ama bir an evvel katılsam diyorum. Üzülüyorum da buna, çok üzülüyorum. Ancak sonuçta fiili olarak katılacağım.

- Bir konu daha var üzüntü verici. Bazılar Akil İnsanlar para alıyor falan diyor. Bu gerçekten çok gönül kırıcı. Ben bypass ameliyatım için 'başka kalpleri kıramadım kendi kalbimi kırdım' demiştim.

- Her sorunun çözüleceği ve barışın da birinci elden uygulanacağı yerdir Millet Meclisi. Bizim yüce milletimizin büyük iradesi var. O iradeye sahip olan canlarımız var orada. O canlardan halkımız barış ve huzur içinde yaşamamızı bekliyor. Rica ediyorum. Eğer onlar görevlerini yaparlarsa Akil İnsanlar'a bir şey düşmez zaten. Yapılacak bir şey varsa biz daima yaparız. Ama benim ricam bu konuda yüce meclisimizdir. Lütfen bu kararı bir an evvel versinler de halk huzura kavuşsun, hepimiz rahat edelim Allah aşkına... Bizim akil İnsanlar olarak bir yetkimiz yok yaptırım gücümüz yok zaten. Sadece bir gönül dostu bunları anlatmaya çalışıyoruz. Asıl yetki ve irade mecliste. Allah aşkına bu sorunları aşsınlar...


  http://www.radikal.com.tr/113073611307368

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oral çalışlar'ın gülüşü - dost türküler

  hiç bir söz gerek yok. geri planda oral çalışlar ve onun gülüşü. demek ki abd dış işleri gidişattan çok memnun.

  üzgünüz - pathos90

  o bölünme heyetinin arasında bir sensin adına üzüldüğümüz. art niyetli değilsin ama ne işin vardı bu bop organizasyonunda.

  NE ISTIYOR BUNLAR - Kara Ismail

  Dunyaya ait oldugu parti,dernek ve cemaatin anahtar deliginden bakanlar; cok sey biliyorlarmis saniyorlar kendilerini.. Tek dogru yolun; kendi girdikleri yol oldugunu saniyorlar!.. Iki tane dergi okuyunca dunyanin kendi etrafinda dondugunu sananlar; kendi gibi dusunmeyen herkesi yanlis saniyorlar!.. akil insanlari begenmeyebilirsiniz; tipki anneniz babaniz gibi.. Onlar da size karsi cok 'yanlis' yapmislardir.. zarar gorceginizden korkarak; baskasina yap dedikleri seyleri, sana yapma demislerdir!.. Yanlis yapsalar da niyetleri ezici cogunlukla hep iyi olmustur!.. Akil insanlar da boyle!.. Yola cikmislar.. Bu yolda "savas bitsin,insanlar olmesin,analar-babalar aglamasin" diyecekler.. Bunun neresinde kotuluk var?.. Savasalim,oldurelim,kandilé kadar yuruyelim" deseler daha mi iyi olacak!.. Orhan Gencebay, Kadir Inanir ne yapmak istiyor?

  klasik - mizginmeziyet

  orhan gencebayı halkın gözünden düşmekle tehdit edenleri anlamıyorum ama doğru çifte standart türkiyenin siyasi standartına dönüştüğü için birilerini ayırmazsak olmuyor bu bir siyasi grup bir din bir mezhep veya bir ırk olur farketmez birilerini ötekileştirmek zorundayız yeni hedef akiller durmayın saldırın

  alice akiller diyarında:) - thegitarist

  bir günde kahraman,bir günde aydın,bir günde sanatçı ve bir günde yerin dibine girebileceğiniz başka bir ülke yoktur herhalde.ben bu güne kadar kimsenin yanlış biliyormuşum sen haklısın dediğini duymadım,herkes her şeyi fazlasıyla biliyor zaten.ne gerek akile,biz 70 milyon akiliz zaten o yüzden bi sırtımızı doğrultamadık.o yüzden bu 23 nisan'da da çocuk işçi sayısında çin'le rekabet halindeyiz.o yüzden 30 yıldır sivil iktidar var ama sivil bir anayasamız yok.dünyada bizim gibi ülkesini en çok seven,ülkesi için canını veren başka bir halk neredeyse yok ama ülkesi için kendinden farklı düşünen bir sese kulak veren kimse yok.bilmiyoruz ama fikir üretmekte üstümüze yok.

  "cici" aydın Oral Çalışlar - muratcelik123

  Başbakanın "cici" aydını Oral Çalışlarda kareyi tamamlamış. TRTden aldığı paraların hakkını veriyor :) Akil insanlara bu kadar yüklenmek ise anlamsız. Genelleme yapmak yanlış. İçlerinde samimi olanlarda var olmayanlarda...

  Boş konuşma Orhan Baba (!) - citizen

  Varsa bir rahatsızlığınız geçmiş olsun bay Gencebay. Ama akil insan seçilmenize sağmen toplantılara katılamıyor olmanızın nedeni jüri üyeliğini yaptığınız o saçma sapan yarışma programının çekimlerini aksatmamak olabilir mi. Eğer Orhan baba imajınız yerle bir olduysa bunun sorumlusu da sizsiniz. Barış sürecine ne gibi bir katkınızın olacağına inandığınız da merak konusu. Eğer bu kavganın bitmesinin ülkenin çıkarına olduğunu, anaların ağlamamasını söyleyeceksiniz bunu zaten herkes birbirine söylüyor. Sana ve diğer akil insanlara ne gerek vardı. Yok eğer dağa çıkıp ordakileri ikna etmeyi ardından düze inip buradakilere sevgi aşılamayı düşünmüşsen bunun da mazereti yoktur, üzüldüm-kırıldım ya da başbakan gibi küstüm demekle olmaz, gereğini yap, varsa eğer böyle bir etki gücün onu kullan...