Orhan İnce: "Şu anda yansıyanlar olayın yüzde 10'luk kısmı

Orhan İnce: "Şu anda yansıyanlar olayın yüzde 10'luk kısmı
Orhan İnce: "Şu anda yansıyanlar olayın yüzde 10'luk kısmı
Rıza Sarraf'ın üst düzey bir siyasiye rüşvet vererek görevden alınmasını sağladığı iddia edilen Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan İnce, "Şu anda yansıyanlar bu olayın yüzde 10'luk kısmı bile değil." dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “yolsuzluk ve rüşvet” soruşturmasından kamuoyuna yansıyan iddialardan biri de, Rıza Sarraf’ın kendisini ihbar eden bir emniyet müdür yardımcısının görev yerini rüşvet karşılığı değiştirttiğiydi.

Milliyet gazetesinden Burcu Ünal’ın haberine göre Sarraf, üst düzey bir siyasi ve oğluyla bu konuda görüşmeler gerçekleştirdi ve Fatih Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan İnce’nin 400 bin dolar rüşvet karşılığı başka bir ile atanmasını sağladı. Sarraf’ın müdürün meslekten atılması için 3 milyon dolar daha rüşvet verdiği ve bu işlem için müdür hakkında suç duyurusunda da bulunduğu dosyadaki iddialar arasında yer aldı. Dosyada ismi mağdur olarak anılan İnce, Milliyet’e konuştu. Şu an Zonguldak’ta görev yaptığı öğrenilen İnce, “Zonguldak’a tayininiz geldiğinde böyle bir sebebi olduğunun farkında mıydınız” şeklinde soruya, “Bu konudan herkesin haberi vardı. Cumhurbaşkanı’nın masasındaki herkese bilgi gitmiştir herhalde... Bilgisi olmaması imkansız” yanıtını verdi. İnce, tayinin kendi talebi ya da beklediği bir şey olmadığını da dile getirdi.

ÇOCUĞUNUN TEDAVİSİ SÜRÜYOR
İnce’nin avukatı Ünal Güler ise, müvekkilinin çocuğunun Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gördüğünü ve bu tedavinin devam ettiğini belirterek, apar topar gerçekleşen atama nedeniyle ailenin zor durumda kaldığını söyledi.

Müvekkilinin önce Osmaniye’ye atandığını ancak çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle talebi üzerine İstanbul’a daha yakın olan Zonguldak’a geldiğini kaydeden Güler, “Biz o zaman İnce’nin nasıl tayin edildiğini çok araştırdık ama çözemiyorduk. Başarılı, namuslu, şerefli bir müdürken birden apar topar atanıyor. Artık neden atandığını kesin olarak biliyoruz” dedi.

Müvekkilinin 25 sayfalık bir ifade verdiğini de söyleyen Güler yaşananları şöyle anlattı: “İnce, Fatih İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı iken, birinin vasıtası ile Sarraf ile tanışıyor. Bir defa görmüş. Direkt muhatap Sarraf’ın yardımcısı aslında... Şüpheleniyor. Bunun üzerine amiri ile görüşüyor ediyor ama kimse takmıyor. Bana da ‘Nereye gidersem duvarla karşılaştım’ dedi. Şu anda yansıyanlar bu olayın yüzde 10’luk kısmı bile değil. İsmi geçen kişilerle ilgili beklediğimiz şeyler var, eğer onlar gerçekleşmezse ona göre harekete geçeceğiz.”

‘SARRAF POLİSE DİLEKÇE VERMİŞ’
Bugüne kadar kimseyi itham altında bırakmamak için bir başvuruda bulunmadıklarını fakat emniyet kayıtları ile her şeyin ortaya çıktığını dile getiren Güler, “Gördüğüm kadarıyla olayın bu şekilde gündeme gelme sebebi müvekkilim. Bu işin gizlenmesi için bu adamlar mücadele ederken bizim müdürümüz de namusu şerefiyle ülkesine milyonlarca dolar zarar verilecek bir işi açığa çıkartmak için çaba sarf etmiş. Ama engellemişler” diye konuştu.

Güler, Asayiş Şube Müdürlüğü’nde Rıza Sarraf’ın yaklaşık 3 ay önce yazdığı “gayri resmi ” bir dilekçe ile karşılaştıklarını da anlatarak dilekçede yazanları da şöyle aktardı; “Rıza Sarraf diyor ki, ‘Bu adam benimle uğraşıyor. Bu adam benim ticari hayatımı bitirecek.’ Bakanlar da ‘Biz gereğini yapacağız’ falan diyorlar. Gitmişler Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gayri resmi şikayet dilekçesi vermiş. Gayri resmi diyorum çünkü bir insan birinden şikayetçi olacaksa gider Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe verir, şikayet dilekçesi vermiş. Bizim Sarraf’ın verdiği şikayet dilekçesinden hiç haberimiz yoktu. 2-3 ay önce vermiş. ‘Tehdit ediliyorum, darp edileceğim’ falan yazmış. Çünkü bir soruşturma açılması lazım ki İçişleri Bakanı görevden alsın.”


  http://www.radikal.com.tr/1167185116718514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  balık neden baştan kokar - experali

  çünkü idare beyinden oluyor bütün pisliğinde merkezi, oluveriyor temiz olsa kokarmı.

  Allah Sonunuzu Hayir Etsin! - user1107643

  Bir sey söyleyeyim mi: Bu hükümetin inat etmesi cok hosuma gidiyor. Zira bunun henüz bir baslangic oldugunu kimsenin söylemesine gerek kalmadan biz biliyoruz zaten. Hükümet inat ettikce de daha da bir batacak. Allah sonunuzu hayir etsin Tayyipcim!

  YE YE YE - genco940

  Beyler geldiklerinde üç Y ile mücadele edeceklerdi, neydi onlar yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar. geçen süredeki değişim ise; yoksulluk sınırı tırmandı, yolsuzluklar hukuk çercevesinde fotoğraflarda görüldüğü gibi, yasaklar tüm bunların kamufle edilmesi için bizzat hükümetin başının dava ile ilgili savcının, kolluk kuvvetlerinin, bunlara yardımcı olabileceğini tahmin ettikleri emniyet müdürlerinin görevlerinden alınması veya değiştirilmesi ile ilgili yasaklar. Netice anlaşılan o ki başlangıçtaki üç Y şimdilerde YE YE YE 'e dönmüş durumda. Hala YETMEZ AMA EVET DİYENLER gazanız mübarek olsun. Sizin belki kabahatiniz yok ama her halükarda ALDATILDIĞINIZ muhakkak. Bundan sonrası size ait.

  ... - Selosl

  Hala da Allah bize yeter deyip tayyipçilik yapıyorlar ya, ne kadar şerefsiz bir halk varmış.

  bunca zaman neredeydiniz! - Veci

  demiş bir arkadaş. 6 ay önce sokaklardaydık, terörist muamelesi gördük.

  şu kısacık ömrümüzde... - Er960

  78 yılı hükümetinde ,Tuncay Mataracı Gümrük Bakanı, rüşvet suçundan hüküm giydi.Cezaevinden çıkınca Trabzon havalimanından-Rize'ye konvoyla karşılandı.80 li yılların başında Özal hükümetinde Ali Tanrıyar ve Vural Arıkan rüşvet iddiası ile hükümetten azledildi.Devlet bakanı İsmail Özdağlar ise ceza aldı ve uzun yıllar cezaevinde kaldı.Cezaevi kapısında yine kalabalık bir vatandaş topluluğu ile neredeyse miting yapıldı.Özal'ın oğlu Ahmet'in arkadaşları(prensler) Banka genel müdürü oldular.Engin Civan v.s. Civangate skandalı patladı, Emlakbank, bilumum mafya babası hepsi işin içinde çıktılar.Ardından Kastelli milletin parasını topladı, kayboldu, devletin himayesinde geri döndü.TV larda neredeyse ekonomi ve siyaset yorumcusu gibi yıllarca meşhur oldu, milletimin teveccühünü yine almayı başardı.Egebank ile Murat Demirel bankanın içini boşaltmaktan yargılandı , ceza aldı.Yeğen Yahya Demirel'in hayali işleri hep amcası sayesinde parayı dönüştürüldü.Çiller Hanım Beldibi(Antalya) da bedavaya bir otelciğe kondu, Turban ile yapılan yolsuzlukları anlatmaya satırlar yetmez.İski müdürünün hanımı boşanma davasında büyük bir rüşvet olayını ifşa etti, ondan sonra chp bir daha İstanbul belediyesini göremedi.V.s v.s.Geldik bu güne ve aynı hikayeler devam ediyor.Rüşvet alana sahip çıkarken hep ;dış güçler,iç mihraklar, malum medya, vatanı bölmek isteyenler suçlandı.İnanıyorum ki;bu bakanlar da omuzlarda taşınacaktır.Doğu(geri kalmışlık anlamında)toplumu olmanın gereğini yıllardır yerine getiriyoruz.Aşşağılık egoları "istifa" bile etmelerine engel oluyor.Ömrümüzü yediniz, bilesiniz.

  gazeteceler,medya - kaşınan adam

  Gazeteler medya bangır bangır hükümetin yolsuzluklarını aldıkları rüşvetleri yayınlıyor ne bir bakan ne bir hükümet yetkilisi çıkıpta bu yayınlananlar doğru değil yalan haber yazıyorlar diyemiyor.Ve bu bakanlar utanmadan hala o makamı işgal ediyorlar.Yazıklar olsun..