Orhan Pamuk: Onları dinden fazla para ilgilendiriyor

Orhan Pamuk: Onları dinden fazla para ilgilendiriyor
Orhan Pamuk: Onları dinden fazla para ilgilendiriyor
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk Almanya'nın haftalık Die Zeit gazetesine verdiği röportajında Türkiye'nin AB üyeliği meselesinin artık geçmişte kaldığını ve kendinin de büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk Türkiye ’nin sorununun "zenginleşme ile beraber demokrasi talebinin gelişmemesi" olduğunu söyledi.

Orhan Pamuk Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin artık geçmişte kaldığını ve hem Avrupa Birliği’nin, hem de Türkiye’nin kendi sorunları ile boğuştuğunu belirterek, “Büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. 2002 ile 2009 yılları arasında iyimserdim. Türkiye Avrupa Birliği’ne girmeyi başardığında 'harikalar diyarındaki Alice' gibi her konuda konuşabileceğimize inanmıştım." dedi.

"ONLARI DİNDEN FAZLA PARA İLGİLENDİRİYOR"

Türkiye’nin İslam dünyası için rol model olmasına da inanmadığını söyleyen Orhan Pamuk, Türkiye’nin sorununun, zenginleştiği ölçüde demokratlığının gelişmemesi ve ikisinin paralel ilerlememesi olduğunu ifade etti.

Orhan Pamuk, yolsuzlukların ise siyasal İslam’ın gizemini kaldırdığını söyledi. 1990’li yıllarda siyasal İslamcılığın gizemli bir tarafının olduğunu, hatta Marksist ve Komünistlerin dahi bunu ilginç bulduğunu belirten Orhan Pamuk, bugün ise siyasal İslam’ın yolsuzluk nedeniyle gizemini tamamen kaybettiğini dile getirdi.

Orhan Pamuk şöyle konuştu: "Yolsuzluk nedeniyle siyasal İslam gizemini tamamen kaybetti. Türkiye’nin İslamcıları bir zamanlar toplumun alt kesimlerinden taşralı, kızgın, kendilerine yapılanları unutmaz kişilerdi. 12-13 sene sonra şimdi kendileri yönetim kadrosunu oluşturuyorlar. Şimdi her müesseseye el atıyor, iktidarı merkezileştiriyorlar. Onları dinden fazla para ilgilendiriyor. İslam sadece söylemlerini süsleyen bir unsur haline gelmiş durumda." şeklinde konuştu.

"HER GÜN YOLSUZLUK HABERİ OKUYORLAR..."

Halkın bunu neden görmediği yönündeki soruya ise Orhan Pamuk şöyle cevap verdi: "Çoğu insan bunu görüyor, ama ekonomi iyi gittiği için bir şeylerin değişmesini istemiyorlar. Gelişmekte olan çoğu ülkede - ki Türkiye de bunlardan biridir - insanları asıl ilgilendiren demokrasi değildir. İnsanları ekonomik büyüme daha fazla ilgilendirir. İnsanlar her gün yolsuzluk haberlerini okuyorlar ama kişisel olarak ön sene öncesine göre daha iyi durumda oldukları sürece hükümete destek veriyorlar."

Orhan Pamuk 2005 yılında da Alman Yayıncılar Birliği’nin barış Ödülünü kazanmış, 2007 yılında ise Berlin Hür Üniversitesi (FU), Brüksel Katolik Üniversitesi ve İstanbulBoğaziçi Üniversiteleri tarafından fahri doktora unvanına layık görülmüştü. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/131587513158753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bravo orhan pamuk - user652379

  nobel ödüllü bir yazarımız var diye gezmemize değecek bir tespit gelmiş sayın orhan pamuk'tan. belki çok basit ve iyi bilinen bir gerçeği tekrar etmiş ama en azından herkesin anlayacağı dilden söylemiş, kaçamak yapmadan. herkesten sivri dilli olmasını bekleyemeyiz fakat böylesine önemli bir edebiyatçının da bazı şeyleri duyulur şekilde ifade etmekten korkmaması gerekir artık.

  Ahhh Orhan efendi ahhh - kondolotlu

  Siz belirttiğiniz gibi 10 sene öncesinde o ezilmiş kesim ile bu kadar güçlü empati kurabilseydiniz belki bu gün özlem duyduğunuz demokrasiyi ülkemizde görebilirdiniz. Maalesef sizin gibi tuzu kuru aydınlar ışıklar söndükten sonra aydınlık yapabiliyor. Bir de ışığınız çoook uzaklardan geliyor. Değerli fikirlerinizi ki bunlar genelde hep eleştiri oluyor avrupa gazetelerinde değil Türkçe olarak bizim gazetelerimizde paylaşın.

  Yil 2007 - ohabey

  Yil 2007. AKP iktidari devletin gucunu kullanip AKP/Sabah'a once el kouyor sonra yandas kurulusa peskes cekiyor. Otoriterligin ve yolsuzlugun en buyuk orneklerinden biri 2007'de yasandiktan sonra 'iyimserligini' koruyup AKP'ye destegini surdurenlerden biri de Orhan Pamuk.