Orhan Pamuk: Ülkem için endişeliyim

Orhan Pamuk: Ülkem için endişeliyim
Orhan Pamuk: Ülkem için endişeliyim
İtalya'da bir söyleşiye katılan yazar Orhan Pamuk, "Ülkem için endişeliyim ve olayları dertlenerek takip ediyorum. Gelecek için barışçıl bir çözüme ulaşmak adına hiçbir sinyal yok" dedi.

FLORANSA - İtalya'nın Floransa kentinde bir söyleşiye katılan Nobel ödüllü yaazar Orhan Pamuk, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili sorularla karşı karşıya kaldı. "Ülkem için endişeliyim ve olayları dertlenerek takip ediyorum. Gelecek için barışçıl bir çözüme ulaşmak adına hiçbir sinyal yok" diyen Pamuk, protestocuların öfkesine de çok saygılı olduğunu dile getirdi.
Yazar Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesinin düzenlediği, bir okuyucu festivali olan, "Repubblica delle İdee" (Fikirlerin Cumhuriyeti) adlı etkinliğe konuk olarak katıldı. Pamuk, Floransa Belediyesi'ne ait olan Palazzo Vecchio'da (Eski Saray) düzenlenen söyleşide, Türkiye 'deki son gelişmeler, kariyeri ve eserleri üzerine La Repubblica gazetesi yazarlarından Marco Ansaldo ve Gazeteci-Yazar Elena Stancanelli'nin sorularını yanıtladı. 'Masumiyetten ve Aşktan' başlıklı söyleşide Gezi Parkı eylemleri hakkında düşündükleri sorulan Pamuk, şöyle konuştu:
"Türkiye'de önemli şeyler oluyor. Bir çeşit değişim sürecinden geçiyor. Bugün yaşananlar beni endişendiriyor. Ülkemin geleceği için de endişeliyim ve göstericiler ile hükümet arasında barışçıl bir çözüme ulaşmak konusunda hiçbir sinyal olmamasından dolayı da çok üzgünüm." 

"HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR" 
Türkiye'de yürütülen siyaset ve ifade özgürlüğünden ötürü duyduğu endişeyi de ifade eden Pamuk, İstanbullu bir yazar olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:
"İstanbul'da yaşayan herkesin o meydanda muhakkak unutulmaz bir anısı vardır. O insanları anlıyor ve kucaklıyorum. Sanırım hükümet böyle hassas bir yerde yeni şeyler yapmayı deneyerek, alışveriş merkezi yapmak amaçlı süratle ağaçları keserek büyük yanlış yapıyor. Bir de çok önemli bir nokta var Taksim siyasi bir geçmişe sahip. Orada muhafazakarlar, milliyetçiler, sosyalistler ve sosyal demokratlar ile askerin geçişini gördüm. Umarım bu konu barışla sonuçlanır." 

"PROTESTOCULARIN ÖFKESİNE SAYGILIYIM" 
Söyleşi sonrası DHA'ya konuşan Orhan Pamuk, Gezi Parkı'ndaki olayları yurt dışından çok üzünlerek ve dertlenerek takip ettiğini anlatarak, "Hükümetin yumuşak davranmasını ve bir sonuca varılmasını istiyorum. Tabii hepimizin derdi Taksim Meydanı'nı kurtarmak. Taksim Meydanı hakkında karar hep birlikte verilmelidir" dedi.
"Protestocuların öfkesine çok saygılıyım" diyerek sözlerini sürdüren Pamuk, "Bütün dünya da onları anlıyor" diye ekledi. 

"BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM" 
Daha sonra 'Yeni bir başlangıç için yazmak' temalı etkinlik, yazarın edebi kimliğine yönelik sorularla devam etti. Pamuk, 7 Haziran'ın doğum günü olduğunu hatırlattıktan sonra, "Bir yazarın aşkında, yaşadığı şehrin aşkı da vardır. Ben artık İstanbul'un bir yazarıyım. Hep böyle değildi ama şimdi böyle. Onun benim kentim olduğunu fark ettim, ama bu aynı zamanda İstanbul'u temsil etmek açısından büyük sorumluluk dedi. Pamuk, 60'lı yıllarda, güzellikle meşgul olan Yazar Nabokov ya da Proust gibi olmayı da arzuladığını anlattı. (Esma ÇAKIR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1136779113677920

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TURKIYE GENCLERININ KURACAGI YENI TURKIYENIN AYAK SESLERI - Equalizer001

  Orhan Pamuk, "Ülkem için endişeliyim ve olayları dertlenerek takip ediyorum? demis. Sn. Pamuk; olaylari dramatic pencereden analiz etmenizin sonucu olarak endiseli ve dertli karektere sahip bir insansiniz. Bu sizin ruhsal ve akilsal yapinizin merakli cocuk devrinden gecmesinin sonucunda ortaya cikan bir durumdur ve kontrolunuz disindadir. Cocuk gelecegi iyi goremedigi icin endiselenir ve dertlenir. Simdi, positive ikizinizi cagirin ve genclerin eylemerine bir daha bakin; Turkiye gencleri, bir cok ulklerdeki gencler gibi uyusturucu alip oldugu yerek yigilip kalmiyor. Ayaga kalkmis, Merkezi Hukumete ? Benim nasil yasayacagima, cinsel tercihimin ne olacagina, neye inanacagima ve cevremi nasil duzenleyecegime Hukumet olarak siz karar veremezsiniz! Bunlara karar verecek bir varsa o da benim!? diyor, ve kararli bir sekilde gaz bombasinin ustune yuruyor. Dahasi; egitimli ve cesaretli genc erkeklerimize, egitimli piril piril kizlarimizin da eslik etmesi eylemi daha da ilginc kiliyor. Bati ulklerinde bile esine az rastlanan akil dolu mesajlar tasimlari, ve olgun tavirlari ile herkesimin insanlarinin destegini ve sevgisini kazaniyorlar. Ganclerimizin vermek istedigi diger onemli mesaj da Turk milletinin kendi kendini yonetecek bilgiye ve olgunluga eristigidir. Bu eylemin varacagi hedef; atanan despotlarla degil, Valisine, Kaymakanina, Yagicina kadar secilenlerle ve denetlenebilenlerle yonetilen yeni bir Turkiye?nin kurulmasidir. Bu duruma endiselenmeniz, dertlenmeniz yerine , sevinmeniz gerekmez mi?

  9. Koy - iekanat

  Siz onu 9. koyden de kovsaniz Orhan Pamuk artik dunya'ya mal olmus bir isim. Sizinle Ermeni meselesi konusunda uzlasamiyor, hukumetle park konusunda uzlasamiyor. Bu adam Turkiye'de kimseye yaranamiyor cunku dogru bildigini soyluyor. Kufretmeden, sinirlenmeden, tane tane. Dinlemeye niyeti olanin gayet net anlayacagi sekilde soyluyor. Anlayana...

  burada orhan pamuk'u kötüleyenler - rosenrot

  'in hepsi, aslında onu kıskanıyor. onun gibi hiçbir zaman yazamaycakları için, tepkislerini onun gibi veremedikleri için, ölüm onları silip süpürürken Orhan Pamuk'un buna direneceği için onu kıskanıyorlar. Pamuk vermesi gereken tepkiyi en mutedil bir şekilde vermiş yine.

  Dertlenme boş yere - citizen

  Ülken için endişelenme bay Pamuk.. Ona sahip çıkanlar var burada...

  samimiyet - +

  orhan pamuk'u neden bi turlu samimi bulamiyorum, halbuki ne kadar cok isterdim bu ismin soylediklerinin samimiyetine ve ictenligine...

  heşeye de saygı duyulmaz - AHMETCE

  sen bence sırça köşkünden çıkma çünkü çıksan bile fikirlerinin hiç bir faydası olabileceğini sanmıyorum protestocuların öfkesine saygılıymış bu nedemek durakları yakan yıkan esnafın camını çerçevesini indirenleri belediye otobüslerini ateşe veren hadi onu geçtim beldiyenin aracıdır diye intikam alıyora yorumlayalım sivillerin aracını bile hurdaya çeviren bir komiserin ve iki gencin yaşamını yitirmesine sebep olan sözde demokrasi savunucularına destek oluyor o zaman polisin tavrını da saygıyla karşılaman gerekiyor

  Endişeli aydıncık - necmo

  Laf salatasını bırak artık Taksim'de boy göster halkına seslen!