Orhan Pamuk'tan 'Gezi' yorumu

Orhan Pamuk'tan 'Gezi' yorumu
Orhan Pamuk'tan 'Gezi' yorumu
Nobelli yazar Orhan Pamuk, ABD'nin önde gelen liberal siyaset ve sanat dergilerinden The New Republic'te yayımlanan röportajında Gezi olaylarını değerlendirdi.

Nobelli yazar Orhan Pamuk, "From the Ruins of Empire: The Intellectuals who Remade Asia" kitabıyla tanınan yazar Pankaj Mishra'ya bir röportaj verdi. ABD 'nin önde gelen liberal siyaset ve sanat dergilerinden The New Republic'te yayımlanan röportajda Pamuk romanlarından günlük hayatına, Türkiye 'deki siyasi durumdan Gezi Parkı olaylarına birçok konuda konuştu.

Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak, "İnsanların siyasi tercihlerini ifade edebildikleri demokratikleşme çağında milyonlarca kişinin şehirlere akın etmesinin siyasi İslam'ın muhafazakar türlerinin güçlenmesine neden olacağını düşünüyor musunuz?" sorusuna Pamuk şöyle yanıt verdi:

"Taksim ve Gezi Parkı olaylarıyla gördüğümüz şey kısmen şudur: Bir ülke zenginleşince bireysellik duygusu güçlenir. O ülkeyi eski otoriter yollarla idare edemezsiniz. Erdoğan'ın yaptığı gibi medyayı kontrol etseniz bile, bireyler sokağa çıkar ve parklarda ayaklanır. Bu gösteriler organize değildi. Siyasi partiler bunu yönetmeyi başaramadı. Herkes sınırlarını bilirse ılımlılar ve modern birey aynı toplumda yan yana yaşayabilir. Burada sorun Erdoğan'ın eski moda, 1930'lardan kalma bir lider gibi hareket etmesiydi. Her şeyi yapan, her şeyi idare eden... 'Benim yüzde 50 oyum var, çenenizi kapatın' diyen. Evet, yüzde 50 oyunuz var ama karsınızda tamamen sizin gibi olmayan 72 milyon insan var.

"Taksim olayları Erdoğan'a ya da gelecekte Türkiye'yi yönetecek herhangi bir lidere veya dünyanın bu bölgesindeki herhangi bir kişiye şunu söylemenin en iyi yoluydu: Bir ülke fazla zengin ve karmaşık hale gelirse, o ülkenin lideri kendisini güçlü hissedebilir. Ancak aynı zamanda bireyler de güçlü hisseder. Parklara gidip 'hayır' derler. Bir siyasi programları ya da partileri olmayabilir ama dışarı çıkıp etkileyici bir 'hayır' derler. Bu beni çok mutlu etti." (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1144117114411725

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  new republic'teki - fakirpitch

  röportajın aslı oldukça uzun ve çok zekice yapılmış. niye tamamını çevirip yayınlamadınız? hiç bi gazete yapmadı bunu. büyük eksiklik...

  sakinleyelimyahu - ebeköylükızı

  İnsanlardan sürekli ateşli yorumlar yapmalarını, taraflarını (eğer varsa) belli etmelerini beklemek yanlış geliyor bana, bu adamın dünya görüşü bazı konularda ılımlı olmak üzerine kurulmuş olabilir. Sayıp sövüp küfürler etmek, zenginleşme kelimesine takılıp da ana fikri kestirip atacak doneler yaratmak şu noktada çok insanın düştüğü basit bir hata sanki. Zenginleşme rakamlarda, teknolojiye ulaşılabilirlikte de olabilir. Bu yıllarda gelişimi deneyim edemiyor olabiliriz ama ilerleme her zamanda mevcut olan bir kavramdır. Bu lafı çok zorlarsanız içinden iktidar yanlısı bir söylem bile çıkarabilirsiniz, ancak gerçeğin bu olmadığı apaçık ortadadır.

  Soruya cevap vermemiş,etrafında dönüp geçiştirmiş - karpan

  Soru; .....milyonlarca kişinin şehirlere akın etmesinin siyasal islam'ın muhafazakar türlerinin güçlenmesine neden olacağını düşünüyor musunuz? Cevap; "Herkes sınırlarını bilirse ılımlılar ve modern birey aynı toplumda yan yana yaşayabilir" Çok derin bir analiz! Göstericilerin sokağa çıkıp "hayır" demelerinden çok mutlu olunduğu da söylenince, soru riskli konulara girmeden geçiştirilerek "demokratik tavır" tamamlanmış olur.Ama nedense Dünya'da ve Türkiye'de inandırıcı olmuyor.Çünkü;sadece Nobel almış ünlü bir yazar olarak ortalarda lafı dolaştırmak,özgürlüklerden yana olmaya yetmez.Türkiye,her zaman böyle lafı dolaştırarak, gerçek bir tavır almadan, özgürlüklerden yana izleniminin kolaylıkla yaratılacağı cahil insanlar ülkesi mi?

  utanma - elifmelif

  adam haklı, bu zenginlik iyice başımıza vurdu, zıvanadan çıktık doğrusu. bireyliğimizi doyasıya yaşamak için sopa yiyoruz, gaz soluyoruz, tutuklanıyoruz, ölüyoruz. insanda biraz utanma olur pamuk bey. ben utandım sizin yerinize.

  Siz de yazın bakalım Nobel Alacak mısınız? - Cevdet Algül

  Eşşekliten bir türlü vazgeçemiyoruz; insanoğlu tarih boyunca anlamadığı her şeyden korkmuştur, ilk pagan inançlarında fırtına tanrısı, rüzgar tanrısı filan niye var sanıyorsunuz? Ama bugün karanlık çağlardan hala kurtulamayanlarımız yok mu, maaşallah milyonlarla...Orhan Pamuk ne diyor, insanları 1930'ların kafasıyla yönetemazsiniz, yönetirseniz isayan ederler diyor kısaca, yanlış olan ne? Sizi yüz yıldır kör etmiş o milliyetçi, islamcı ya da ümmetçi gözlüklerinizi çıkarabilseniz gerçeği biraz olsun görürdünüz, evet bu ülkede 1.5 milyon Ermeni,350 bin Rum ve 150 bin Kürt katledilmiştir, 1913 de 2.6 milyon olan Ermeni nufusu bugün sadece 60 bin dir,kala kala 1500 rum kalmıştır, sebep ne peki? Bunlar hepsi soykırım, anladınız?...Anlamayacağınızdan eminim, ama bakın belki şunu anlarsınız, ben de Orhan Pamuk'un söylediği soykırımları söyledim, sizin o işgale uğramış beyninizin matemetiğine göre benim de nobel almam lazım? Anladınız? Sanmıyorum.....:)

  Entellektüellikten Çok Uzaksınız. - ömerdeniz

  Olumlu ve olumsuz yorum yapanlar, şaşırtıcı şekilde okuduğunuzu anlamaktan uzaksınız. Bunun nedeni, ya önyargılarınız sonucu bu adam zaten şöyle demek istemiştir diye şartlanmışsınızdır, ya da hiç mi hiç okumayan kimselersiniz. Her iki durumda da gözler sadece rededen ya da destekleyen sloganlar arar, bulamazsa ötesine bakmaz. Orhan Pamuk şu an yeryüzünde yürüyen en entellektüel ve ihtiyaçsız bir Türk düşünürdür. Şu okuduğunuz haberi yeniden yavaş yavaş ve anlayarak okuyun.

  Ekonomi geriliyor mu? - necgun

  Bazı yorumları okudum, Türkiye Ekonomisi kötüye gidiyor iddiasında. Bunun doğruluğunu ispat eden hiçbir bilimsel kanıt vermeden bu iddialarda bulunmak iyi niyetli değildir. Ekonomi yönetiminde en önemli konulardan birisi psikolojik yönetimdir. Ekonomi kötüye gidiyor olsa bile böyle bilimsel olmayan ve galeyan yaratmaya yönelik söylemler ekonomiyi daha hızlı çökertir. Ki hiçbir bilimsel yöntemi temel almış olan ekonomist ya da ekonomi profesyoneli bu söylemlerde bulunmaz.Kim bulunur derseniz:1) İdeolojik kaygılarını güçlendirmek isteyenler ve 2) Manipülasyondan ekmek yiyenler. Türkiye bu iki grupla maalesef uzun süre mücadele etti ve artık biz güçlü bir ekonomi olduğumuza ya da en azından çalıştığımızda emeğimizin karşılığını aldığımıza inanıyoruz. Devlet sektöründe hala çok fazla insan istihdam ediliyor ve gelir adaletsizliği ile ilgili sorunlarımız var. Onun için Türkiye iki hedefe odaklanmalıdır: 1) Girişimciliği arttırma ve 2) Yoksullukla mücadele. Bu iki hedef asıl olarak insan kalitemizin arttırılmasına hizmet edecektir.