Orman görevlileri kaçak avda yakalandı

Orman görevlileri kaçak avda yakalandı
Orman görevlileri kaçak avda yakalandı

Ormanda nöbet tutan hayvanseverler üç orman görevlisinin yabantavşanlarını gözlerine projektör tutarak avladığını belirledi.

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - İzmir ve civarında yaban hayvanlarını korumak için nöbet tutan hayvanseverler, gece ormanda yabantavşanı avlayan kaçak avcıları yakalattı. Kaçak avcılık ve ruhsatsız silah bulundurmaktan haklarında işlem yapılan üç kişi, İzmir Orman İşletme Şefliği’nde çalışan orman görevlileri çıktı. Orman görevlilerinin hayvanları kuvvetli projektör ışıklarıyla geçici körlük yaratarak avladığı belirlendi. 
Durumu 24 Ağustos gecesi İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Sarnıç beldesinde nöbet tutan Ege Yaban Hayatı ve Avcılık Federasyonu’na (EYHAF) bağlı Sarnıç Kara ve Deniz Avcıları Derneği üyesi bir grup fark etti. Polis Erol Yıldız, Hüseyin Ali Deniz ve Fahri Akın suçüstü yakaladı.
EYHAF Başkanı Mustafa Helalpara “Arkadaşlarımız Sarnıç’ta Hanımın Çiftliği mevkiinde projektörü fark ediyor. Polise haber veriyor. Araçları ‘Yangın söndürme’ yazılı resmi bir araçtı” dedi. Polis aramasında resmi aracın kaçak av aracı haline geldiği anlaşıldı. Tutanağa göre projektör, beş metrelik kablosu resmi aracın aküsüne bağlı ve çalışır halde bulundu. Aracın arka koltuğunda yarı otomatik, yivsiz, takozsuz av tüfeği ve 13 fişek ele geçirildi.
Konu Orman Bölge Müdürlüğü’ne de iletildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyse, Yıldız ile Deniz’in İzmir Orman İşletmesi’nde kadrolu işçi olarak yangın söndürme gibi görevlerde bulunduklarını, Akın’ın orman söndürme için kiralanan aracın şoförü olduğunu açıkladı. Üç kişi hakkında da Orman Müdürlüğü’nde disiplin soruşturması başlatıldı, araca el konulduğunu ve olay adli makamlara intikal etti.
EYHAF’a bağlı 41 dernek var. Kaçak avlanmaya karşı savaş açan dernek üyeleri, İzmir’in çeşitli ilçelerinde ve civar illerinde haftada iki üç kez gece kaçak avlanmaya karşı nöbet tutuyor. EYHAF Başkanı Helalpara “Geçenlerde de teyple avlanan kişileri yakaladık. Kuşlar, teyp kaydındaki kuş seslerine aldanarak yere iniyor ve vuruluyor. Bu yöntemin kullanılması kanunla yasaklanmış durumda” dedi.