Orman yangını altı can aldı

Antalya, Gündoğmuş'taki orman yangını faciaya neden oldu. Yangına müdahale eden orman işletme şefi ile beş ormancı alevlerin arasında can verdi.

ANTALYA - Gündoğmuş'ta çıkan orman yangınını söndürmeye çalışan Orman İşletme Şefi Abdullah Aydın ve beş orman görevlisi, alevlerin arasında hayatını kaybetti.
Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinin Eskibağ beldesine bağlı Ortakonuş Köyü yakınlarındaki Kızıldere mevkiinde dün saat 10.50'de, bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Sarp arazideki çamlıkta başlayan yangın, rüzgârın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangına Gündoğmuş'un yanı sıra Alanya, Manavgat ve Akseki ilçelerinden itfaiye ekipleri, üç arazöz, iki helikopterle çok sayıda orman söndürme işçisi müdahale etti. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de harekete geçirildi.
Kuru dere yatağına inmişlerdi
Orman İşletme Şefi Abdullah Aydın'ın önderliğindeki altı kişilik söndürme ekibi, yangının önünü kesmeleri için helikopterle kuru dere yatağına iple indirildi. Diğer ekipler de başka noktalardan yangının önünü kesmeye çalıştı. Ama rüzgâr tersten esip yangını körüklemeye başladı. Bu sırada dere yatağındaki ekibin etrafını alevler sardı.
Aydın, telsizle yardım istemeye çalıştı ve "Yanıyoruz" diye anons yaptı. Orman muhafaza memurları Mehmet Ali Güzelce ve Mesut Aranlı da silahla havaya ateş açtı. Silah sesleri üzerine helikopterler grubun bulunduğu bölgeye yöneldiyse de alevlerin sardığı alana yaklaşması mümkün olmadı.
Orman işletme şefi 37 yaşındaki Abdullah Aydın, muhafaza memurları 32 yaşındaki Mehmet Ali Güzelce ve Mesut Aranlı, orman işçileri Feridun Kaya, Hasan Dağhan ve Mevlüt Kaplan alevlerin arasında kalarak yandı. 10 hektar kızılçamı kül eden yangın, saatlerce kontrol altına alınamadı.
Gündoğmuş Kaymakamlığı'nda basın toplantısı yapan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, dün kentte nispi nem oranının yüzde 13, hava sıcaklığının ise 43 derece olduğunu belirterek, "Antalya sezonun en riskli gününü yaşamıştır. Arkadaşlarımız bir ağacı yaktırmamak uğruna kahramanca çalışmaları sırasında şehit olmuşlardır" dedi.
Yangının insan unsurundan kaynaklandığını açıklayan Yüksel, "Soruşturma başlatıldı. Kasıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Aynı mahallede aynı yerde yakma girişimleri yapılmıştır. Sorumlu ya da sorumlular en kısa sürede yakalanacaktır" diye konuştu.
İlk ölüm yine Gündoğmuş'ta
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci de Cumhuriyet döneminde daha önce 85 orman mensubunun şehit olduğunu belirterek, dünkülerle birlikte sayının 91'e yükseldiğini açıkladı. 1968'de çıkan bir orman yangınında ilk şehit yine Gündoğmuş İşletme Müdürlüğü sınırları içinde verildi.
6 Eylül 1985'te Muğla Bölge Müdürlüğü Aydın İşletme Şefliği sınırları içinde çıkan yangında söndürme çalışmalarına katılan 14 er hayatını yitirdi. Geçen pazar günü aynı bölgede yine aynı saatlerde yangın çıktı. Eskibağ beldesi yakınlarındaki yangın saat 11.30'da başlamış, 50 orman işçisi 3 arazöz ve bir helikopterle müdahale edilmişti. Yangında 1.5 hektar alan kül olmuştu. Gündoğmuş Narağacı Köyü yakınlarında 19 Temmuz'da çıkan orman yangınında ise 1.5 hektarlık kızılçam ormanı zarar gördü.
Antalya'da geçmiş yıllarda çıkan orman yangınlarında beş orman görevlisi ölmüştü. 1977'deki 'Duraliler Yangını'nda Hüseyin Özcan, 1992'daki 'Çamyuva Yangını'nda Mustafa Oğuz, 1996'daki Kumluca 'Belen Yangını'nda Yusuf Uzunkaya hayatını kaybetmişti. 1997'de Düzlerçamı'ndaki büyük yangında da orman yüksek mühendisi Osman Çolpak ve yangın işçisi Ahmet Özcan, alevlerle mücadele ederken ölmüştü.
Ege'deki can kayıpları
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında söndürme çalışmalarında 1970'den bu yana 31 kişi öldü. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe ise 1994'te Gelibolu Tarihi Milli Parkı'ndaki orman yangınında hayatını yitirdi.