'Ormancı'dan imaj atağı

Orman Genel Müdürlüğü ormancı türküsündeki 'zorba ormancı' imajını silmek için türkü besteletti. Türkünün konusu 'ormana sevdalı ormancı.'

ANKARA - 'Ormancı' adlı türküde anlatılan 'sarhoş ve zorba' ormancının 'kötü imajını silmek' için Orman Genel Müdürlüğü türkü yaptırdı. Yeni türküde 'ormana sevdalı ormancı' anlatılıyor. Orman Genel Müdürlüğü 'Ormancı' türküsünün teşkilatta yarattığı hassasiyeti dikkate alarak, orman çalışanları için bir CD hazırlattı. Besteci ve söz yazarı Murat Kalaycıoğlu tarafından yazılan 'Ormancı', 'Ağacın Türküsü' ve 'Kent Ormanı' adlı üç türkü, Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfı'nın işbirliğiyle besteletildi ve TRT sanatçıları tarafından seslendirildi. İlk kez, 'Ormanlarımız Yanmasın-Alo 177' sloganlı Ulusal Destek Kampanyası'nda dinletilen ve olumlu karşılanan türkülerin yer aldığı CD, bölge müdürlüklerine de dağıtılarak, orman çalışanlarının beğenisine sunuldu. CD'de yer alan 'Ormancı' adlı türküyle kötü imajın silinmesi hedefleniyor.
İşte yeni 'Ormancı' türküsünün bazı sözleri:
"Görevimiz bu ülkeye hizmettir
Ormanları olan vatan cennettir
Ağaç yetiştirmek de bir ibadettir
Nerde orman varsa hizmetindeyiz
Ormanların bekçisi ormancıyız biz"
Bilinen 'Ormancı' türküsünün öyküsü ise şöyle: "Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Gevenes Köyü'nde 1946 yılında yaşanan olayda, köy muhtarı Tevfik Cezayir ile köyün gençlerinden Mustafa Şahbudak (Bay Mustafa) dama oynarken, bölgede görevli ormancı (Sarı Mehmet lakaplı) Mehmet'in arasında tartışma çıkar. Ormancı Mehmet ayağı ile dama sehpasını yıkarak oyunu bozar. Bay Mustafa ormancıyı tokatlar. Bunun üzerine ormancı Bay Mustafa'yı kolundan bıçaklar. Bay Mustafa belindeki tabancasını çekerek ormancıya ateş etmek isterken araya giren arkadaşı Tevfik'i vurur, ölümüne neden olur."


    http://www.radikal.com.tr/7522857522850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.