Ormancılara pozitif ayrımcılık

Terör ve orman yangınlarıyla mücadele edenlere tazminat ödenmesi için harekete geçen hükümet, ormancıya 'pozitif ayrımcılık' uygulayacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Terör ve orman yangınlarıyla mücadele edenlere tazminat ödenmesi için harekete geçen hükümet, ormancıya 'pozitif ayrımcılık' uygulayacak. Orman yangınlarının söndürülmesi sırasında ölen ya da sakatlananlara, terörle mücadelede yaşamını yitirenlere göre üç kat fazla tazminat verilecek. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Orman Yasası'nda değişiklik teklifi, orman yangınlarını söndürme çalışmalarına katılan ve mağdur olanlara tazminat ödenmesini öngörüyor.
Komisyondaki terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması tasarısı ise terör mağdurlarına tazminat ödenmesini hükme bağlıyor. Ancak hükümet ormanla terör mağdurlarına ödenecek tazminatları belirlerken ormancılar lehine bir adım attı. Buna göre, terörle mücadelede ölen için 12.7 milyar, orman yangınında yaşamını yitiren içinse 35.6 milyar lira ödenecek.
Orman teklifine göre, yangınlardaki mağdurlara ödenecek tazminat miktarının hesabında ek gösterge dahil en yüksek devlet memurunun brüt aylığı (bugün için 345 milyon 990 bin lira) baz alınıyor. Terör ve terörle mücadeledeki zararların karşılanması tasarısına göre ise mağdurlara ödenecek tazminat miktarının hesabında baz alınacak rakam, 7 bin gösterge rakamının memur maaş katsayısıyla çarpılması sonucu elde edilecek tutar (bugün için 254 milyon 940 bin lira) olarak belirlendi.