Ormancıya, mahsur kalan pilota sigara yok!

Türkiye'nin en kapsamlı sigarasız hayat yasa taslağının mimarı AKP Trabzon milletvekili Cevdet Erdöl, mevcut yasaların içinde de sigarayla ilgili hükümlerin temizlenmesi için teklif hazırlayıp TBMM Başkanlığı'na sundu.

ANKARA - Türkiye'nin en kapsamlı sigarasız hayat yasa taslağının mimarı AKP Trabzon milletvekili Cevdet Erdöl, mevcut yasaların içinde de sigarayla ilgili hükümlerin temizlenmesi için teklif hazırlayıp TBMM Başkanlığı'na sundu.
'Duman avcısı' lakaplı Erdöl'ün hedefindeki ilk kanun, 1956 tarihli 6831 sayılı Orman Kanunu. Kanuna göre orman yangını söndürme işinde çalışanlara iş boyunca parasız ekmek, katık ve sigara sağlanıyor. Erdöl'ün teklifindeyse yasa metninden 'sigara' ibaresi çıkarılıyor.
1944 tarihli 'Ordu Uçaklarında Bulundurulacak Demirbaş Yiyecek Hakkında yasaya göre, orduda barışta ve seferde vazife ile uçan her şahıs için uçaklarda ihtiyaç halinde yenilmek üzere günlük demirbaş yiyecek bulundurma zorunluluğu var. 4 bin kalorilik listede kişi başına 125 gram kanyak, 20 gram sigara ve bir kutu kibrit de bulunuyor. AKP'li Cevdet Erdöl'ün hazırladığı değişiklik teklifinde sigara demirbaş yiyecekler arasından çıkarılıyor. Teklifte sigaranın yanı sıra kanyak ile kibrit bulundurma zorunluluğunun da kalkması isteniyor.