Ormancıya 'terör' tazminatı

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki yangında hayatını kaybeden altı orman görevlisinin ailelerine ödenecek tazminatın, terörle mücadelede şehit olanların ailelerine uygulanan tazminatla aynı olacağını açıkladı.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki yangında hayatını kaybeden altı orman görevlisinin ailelerine ödenecek tazminatın, terörle mücadelede şehit olanların ailelerine uygulanan tazminatla aynı olacağını açıkladı. Dün, konuyla ilgili soruları yanıtlayan Pepe, orman yangınlarında hayatlarını kaybeden çalışanların ailelerine verilecek tazminatla ilgili geçen ay yasa düzenlemesi yapıldığını hatırlattı.
Pepe, Gündoğmuş'taki yangında hayatını kaybeden orman çalışanlarına verilecek tazminatın, terörle mücadelede şehit olanlara uygulanan tazminatla aynı noktada olacağını söyledi. Orman çalışanlarının aileleriyle görüştüklerini belirten Pepe, "Bu kardeşlerimizden çalışmak isteyen eşleri, çocukları varsa işe alınacak. Bakanlık çalışanları da makul bir rakam ödeyerek yasal tazminatın dışında ihtiyaçlarının temin edilmesi için bir kampanya başlattık. Böylece yakınlarının acılarını bir nebze gidermiş olacağız. Tazminat miktarı 50'şer milyar liraya yaklaşacak" dedi.
'Yangında ihmal yok'
Öte yandan Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın, Gündoğmuş'taki yangında ihmal bulunduğu iddialarının doğru olmadığını söyledi. Küçükaydın, "Yangın alanında derin bir vadi var. Vadi tabanında oluşan lokal hava anafor oluşturdu ve şehitlerimiz kaçma fırsatı bulamadı" dedi.