@ismailsaymaz

Ormanda ıslah yağması

Beykoz'daki bir sazlık alan, yetkililer göz yumunca bazı kişilerin rant kapısı haline geldi. Göksu Mahallesi, Bentyolu Gölbahçe mevkisindeki sazlık araziye göz koyanlar ilk adımı 2001'de attı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Beykoz'daki bir sazlık alan, yetkililer göz yumunca bazı kişilerin rant kapısı haline geldi. Göksu Mahallesi, Bentyolu Gölbahçe mevkisindeki sazlık araziye göz koyanlar ilk adımı 2001'de attı. Şakir Avcıoğlu, 04.05.2001 tarihinde Sağlık Bakanlığı Beykoz Sağlık Grup Başkanlığı'na dilekçe vererek, söz konusu arazide ıslah çalışması yapmak istediğini belirtti. Dilekçeye beş gün sonra Beykoz Sağlık Grup Başkan Yardımcısı Dr. Afet Hemengüç'ün imzasıyla olumlu yanıt verildi. Yanıtta şöyle denildi: "Mevcut durumuyla arazinin haşere ve bilhassa sivrisinekler için çok uygun üreme ve barınma ortamı teşkil ettiği, bu nedenle arazinin ıslahının gerekli olduğu..."
Ergül: Sakınca yok
Üç yıl sonra bu kez Sinan Kurtuluş adlı bir kişi, Ağustos 2004'te söz konusu raporla Beykoz Belediyesi'ne başvurarak, sazlık alanı ıslah etmek için izin istedi. Belediye Başkanı Muharrem Ergül imzalı yanıtta izin şöyle verildi: "Bataklık ve sazlık arazinin insan ve çevre sağlığı açısından olumsuzluğunu gidermenizde bir sakınca yoktur."
Etrafı ormanla çevrili ve girişindeki dört ayrı levhada hafriyat dökülmesinin yasak olduğu belirtilen arazi, plan ve proje olmadan, ıslah amacına aykırı bir şekilde hafriyat alanına çevrildi. Boğaziçi Yasası'na tabi olduğu için ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onaylayacağı plan ve projelerle ıslah edilmesi mümkün olan söz konusu arazi, bir buçuk aydır yasadışı bir şekilde hafriyat alanına döndü.
Adres sahte çıktı
Sinan Kurtuluş'un dilekçede gösterdiği adres de sahte çıktı. Kurtuluş'un yazdığı, 'Hacı Halil Mahallesi Bağdat Caddesi No: 148 Gebze adresi, bir köfte salonuna ait.
Göztepe, Göksu ve Anadoluhisarı mahallelerinin muhtarları yasadışı işleme karşı ayaklandı. Muhtarlar, ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi, kaymakamlık, valilik ve İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi, ancak hiçbirinden yanıt alamadı. Göztepe Mahallesi Muhtarı Ahmet Duran, "Son ormanlık alan elden gidiyor. Yetkililerden kimse bu yasadışı işleme karşı çıkmıyor. Yolu kapatarak eylem yapacağız" dedi.
Mimar ve Mühendisler Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu da şu bilgileri verdi: "Arazinin şekli, genel kodları değiştiriliyor. Bunun için İmar Yasası'nda ve yönetmeliklerde belirtildiği gibi, bir plan ve bir plana bağlı projeyle ruhsat alındıktan sonra izin verilebilir. Arazi Boğaziçi Yasası'na tabi. Yapılan açıkça bir çevre suçu. TCK' nın 181, 182 ve 183. maddelerine göre, çevre suçu işleyenler ve bu suça göz yumanlar hakkında bir yıldan beş yıla kadar ceza öngörülür."
Konuyla ilgili birçok kez aradığımız Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, görüşme taleplerimizi kabul etmezken, bazı yetkililer, kendilerinin gözlemci olduklarını, sazlık araziye yönelik iznin Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini ileri sürdü. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Anadolu Yakası Şube Müdürlüğü yetkilileri ise, böyle bir izin vermediklerini iddia etti.