Ormanda kaçak denetimi

Yaklaşan yerel seçimleri fırsat bilerek orman arazilerini yağmalamak isteyenlere karşı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, karadan, havadan ve uydudan sıkı denetimlere başladı.

İSTANBUL - Yaklaşan yerel seçimleri fırsat bilerek orman arazilerini yağmalamak isteyenlere karşı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, karadan, havadan ve uydudan sıkı denetimlere başladı. İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, "Her seçimde orman yağmalanır düşüncesini ortadan kaldırmak için sürekli denetimdeyiz" diye konuştu.
İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde dün basın toplantısı düzenleyen Bölge Müdürü Faruk Çebi, orman arazisine ev yapan 'uyanık' vatandaşların 'Nasıl olsa mahkeme üç yıl sürer, ben de bu arada evimi yaparım' mantığıyla hareket ettiklerini anlattı. Olaya anında müdahale ettiklerini açıklayan Faruk Çebi şöyle dedi: "Önce yıkıyoruz sonra mahkemeye veriyoruz. Yapı temel aşamasındayken kendi kepçe ve dozerlerimizle yıkımı gerçekleştiriyoruz. Böylece ilerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmiş oluyoruz."
30 ekip çalışıyor
İstanbul'u 30 ayrı ekiple karadan, havadan ve uydudan sürekli denetlediklerini belirten Çebi, daha sonra gazetecileri helikopterle ormanlık alanları gezdirdi. Çebi, ormanla sınırı olan Sarıyer, Zekeriyaköy,
Beykoz, Çavuşbaşı, Riva gibi yerlerde havadan yapılan kontroller sayesinde kaçak yapılaşmayı anında tespit ettiklerini anlattı. Çebi, "Ormana sınır olan yerleşim yerlerinde yeni bir müdahale yok. Mücadelemiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Orman arazilerinde kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz" dedi.
İstanbul'un yüzde 45'inin orman olduğunu belirten Çebi, İstanbul'un orman zenginliği açısından Türkiye'de ilk üçe girdiğini söyledi. Çebi, Türkiye'de
her seçim döneminde orman alanları yağmalanacak kaygısı yaşandığını dile getirerek şöyle devam etti: "Bu kaygıyı ortadan kaldırmak için denetimlere devam ediyoruz. Geçmişte kadastro çalışmaları tamamlanamadığı için ormanlarda yapılaşma denetlenemiyordu. Biz şimdi sınırlarımızı iyi biliyoruz. Birinci vizyonumuz bu orman alanlarını korumak, ikincisi ise kalitesini artırmak" diye konuştu.
2002'de ormanlık alanlara ilişkin işlenen suç sayısı 388 iken, 2003'te 160'a düştü. Tahrip edilen ormanlık alan 2 bin 875'ten bin 142 dekara indi.