Ormandan yılbaşı için çam kesene hapis cezası

Ormandan yılbaşı için çam kesene hapis cezası
Ormandan yılbaşı için çam kesene hapis cezası
Yılbaşı için izinsiz olarak çam ağacı kesenler 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak


BOLU Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, ormandan yılbaşı için izinsiz olarak çam ağacı kesenlerin orman suçu işleyeceğini belirterek, ‘ılbaşı çamını ormandan kesenlere 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası var.’ dedi.

Yılbaşının yaklaşması nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli orman koruma memurları kaçak ağaç kesimini önlemek amacıyla önlemlerini artırdı. Ormanlık alanlarda devriye gezen ormancılar, halkı da kaçak kesim yapanları ihbar etmeleri konusunda uyardı.
Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, “Yılbaşı çamı yapmak için kesim yapanlar orman suçu işlemiş olur. O kişi ya da kişiler hakkında suç zaptı tutulduktan sonra mahkemeye sevk edilir. Ceza oranı ağacın cinsi ve kuturuna göre farklılık gösteriyor” diye konuştu. Bu konuda en büyük destekçilerinin orman köylüleri olduğunu söyleyen Sırrı Köstereli, gerektiğinde yangın ihbar hattı olan ‘Alo 177’nin de aranabileceğini kaydetti.

Kayın, çam ve göknar ağacının en değerli ağaçlar olduğunu belirten Köstereli, “Yılbaşı çamı isteyenler fidanlıklara giderek tüplü çamlardan alabilirler. Büyüklüğüne ve cinsine göre belirli bir ücret karşılığında yılbaşı gecesi için fidanlarını alıp evlerini süsleyebilirler” dedi. (dha)