Ormanı korumak yetmez!

Yıllarca ormanların yok olmasına karşı mücadele eden ormancı Mahmut Koçbıyık, birçok arkadaşı gibi, sosyal güvencesi olmadığı için rahatsızlığını tedavi ettiremeyince genç yaşta yaşamını yitirdi.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Yıllarca ormanların yok olmasına karşı mücadele eden ormancı Mahmut Koçbıyık, birçok arkadaşı gibi, sosyal güvencesi olmadığı için rahatsızlığını tedavi ettiremeyince genç yaşta yaşamını yitirdi. Koçbıyık'ın yakınları, "Milli serveti korumak için hayatların ıtehlikeye atan bu insanlara yıllardır yapılan ayıp bitsin" diyor.
Muğla'nın Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü'nde mevsimlik işçi olarak çalışan 47 yaşındaki Mahmut Koçbıyık, evinde kalp krizi geçirdi, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Ağla Köyü'nün Akçeşme Mahallesi'nde tek göz odada üç çocuğuyla yaşayan Fatma Koçbıyık, eşinin ölümüyle çaresiz kaldı.
Bugüne kadar Fethiye'den Söke'ye kadar olan ormanlarda yangınları söndürmek için defalarca alevlerin ortasında kalıp ölüm tehlikesi atlatan Koçbıyık, kalp rahatsızlığı bulunmasına rağmen, sosyal güvencesi olmadığı için tedaviye gidememişti.
Tüm orman yangın söndürme ekiplerinin her bölgede 120 günün altında çalıştırıldığını, bu nedenle ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde edemediklerini belirten Muhammet Koçbıyık, şu bilgileri verdi:
"Ağabeyim 18 yıl devlete hizmet verdi. Yangından yangına koştu. Bir yılda çalıştığı gün sayısı 120 günün altında olduğu için sağlık karnesi çıkaramadı. Sadece 1995 yılında orman yangınları fazlaydı, 120 günden fazla çalıştırıldığımız için o zaman bir karnemiz olmuştu. Devlet bizi 90-95 gün çalıştırıp işten çıkarıyor. Sigorta primlerimiz yatırılıyor ama ücretsiz sağlık hizmeti alamıyoruz."
Kendisi de orman işçisi olan Muhammet Koçbıyık, şöyle devam etti:
"Arkadaşları, sık sık ağabeyimin sol tarafında uyuşma ve göğsünde ağrıdan yakındığını söyledi. Bize hiç anlatmadı. Rahatsızlığı ortaya çıkarsa, yılda 3.5 aylık çalışma şansını da kaybedeceğini düşünmüş olsa gerek. Sosyal güvencemiz olsaydı, zamanında gider tedavisini yaptırırdı. Helikopterlerden atlayıp alevlerle boğuştuk, karşılığı bu olmamalıydı."
Yıllık kazanç 3 bin YTL
14, 13 ve 9 yaşında üç çocukla ortada kaldığını söyleyen Fatma Koçbıyık da, eşinin yaz boyunca kazandığı 3 bin YTL'yle bir yıl boyunca yaşamlarını sürdürmek zorunda olduklarını anlatarak, "Hiçbirimiz hastalanınca doktora gidemeyiz" dedi.
Öte yandan Muğla Sosyal Sigortalar Kurumu yetkilileri 1800 sigortalı günü olan işçilerin hayatlarını kaybetmesi durumunda eş ve çocuklarına yasal olarak maaş bağlandığını belirterek, "Mahmut Koçbıyık 2 bin günün üzerinde sigortalı görünüyor. Geride kalan ailesine 450 YTL maaş bağlanır. Ayrıca kıdem tazminatı hakkı da bulunuyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7428207428200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.