Ormanlar alev alev

Ormanlar alev alev
Ormanlar alev alev

İSTANBUL - Türkiye ’nin dört bir yanında ormanlar yangınlarla boğuşurken, 2008’de büyük bir felaket geçiren Gelibolu da alevlerin pençesinde.
ÇANAKKALE: Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında dün başlayan yangın şiddetli rüzgârla büyürken, duman kent merkezine kadar ulaştı. Havadan ve karadan yoğun bir çalışmaya rağmen, mermi gibi patlayan kozalaklar yangın alanını genişletti. İlk başta ters yönde ilerleyen yangın, rüzgârın yön değiştirmesi nedeniyle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park’a doğru ilerledi. Yangında ilk belirlemelere göre 50 hektarlık alandaki çam ağaçları zarar gördü. Yanan bölgenin yan kısmındaki yeni ağaçlandırma sahası da 2008 yılında çıkan yangında küle dönmüş ve 320 hektarlık bölge yeniden ağaçlandırılmıştı.
MUĞLA-BODRUM: Bodrum ilçesi Fesleğen Yaylası yakınlarındaki ormanlık alanda altı ayrı noktada çıkan yangında 15 hektarlık alanın zarar gördüğü açıklandı. Yangının altı noktada başlaması üzerine jandarma sobataj ihtimaliyle soruşturma başlattı.
MUĞLA-MİLAS: Milas’ta önceki akşam çıkan yangının ardından, Demirciler Köyü’nde de 5 ayrı noktada orman yangını başladı. Milas’ın Ören beldesinde önceki gece başlayan yangın ise dün kontrol altına alınabildi. Yangında ilk tespitlere göre yaklaşık 70 hektar ormanlık alan zarar gördü.
MERSİN: Mersin’in Gülnar ilçesinde önceki gün çıkan orman yangını, dün sabaha karşı kontrol altına alındı. Kızılçam ve makilik olmak üzere yaklaşık 50 hektar ormanın kül olduğu yangında incir, ceviz, kayısı ve zeytin bahçeleri de zarar gördü.
BİLECİK: Osmaneli ilçesine bağlı Gaziler Köyü yakınındaki yangında 2-3 hektar kızılçam ormanı zarar gördü. Orman İşletme Müdürü Oktay Ayatay, “Yangının insan kaynaklı olduğunu sanıyoruz” dedi.
ANTALYA: Kumluca ilçesine bağlı Karacaağaç Köyü yakınlarında 6 hektar alan yandı. Bu yangın söndürülürken bölgede üç yangın daha çıktı. Belen’deki iki yangınla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı.