Ormanlar için gerilimli bir yaz dönemi başladı

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Ormanla ilgili tüm diğer işleri askıya aldık. Bu yıl öncelikli işimiz yangınla mücadele olacak" dedi. Orman Genel Müdürlüğü bahar ayları bile sıcak ve kurak geçmişken yazın da mevsim normallerinden iki derece daha sıcak...

BURSA/ANKARA - Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Ormanla ilgili tüm diğer işleri askıya aldık. Bu yıl öncelikli işimiz yangınla mücadele olacak" dedi. Orman Genel Müdürlüğü bahar ayları bile sıcak ve kurak geçmişken yazın da mevsim normallerinden iki derece daha sıcak olacağı yolundaki tahminler ve yaklaşan 'mangal' mevsimi nedeniyle diken üstünde.
İstatistikler de bu endişeleri haklı çıkarır nitelikte. Kahveci, henüz yaz sıcakları bastırmadığı halde, yılbaşından bugüne kadar Türkiye'de 390 orman yangını çıktığını ve 380 hektar ormanın zarar gördüğünü açıkladı. Başka bir deyişle bu yıl, geçen yılın aynı dönemine göre yangın sayısı iki kat arttı.
Küresel ısınma ve yağışların azalması nedeniyle harekete geçtiklerini belirten Kahveci, "Tedbirlerimizi bu sene en üst seviyeye çıkardık" dedi, "Helikopter sayımızı artırdık. 25 helikopter, üç uçak kiraladık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de iki uçak kiraladı. THK'dan
üç filo kiraladık. Her filoda beş uçak var. Yani yangın müdahalesinde son yılların en büyük hava filosunu oluşturduk diyebiliriz. 200 arazöz sipariş verdik. 10 bin işçimizi tam donanımlı hale getirdik. Yangın riskli 3 bin 500 köyü bilgilendirdik."
Kahveci, 20 uçak, 25 helikopter, 200 arazöz, 24 saat faal 750 gözetleme kulesi ve 10 bin işçilik ordusuna rağmen yine de vatandaşlara seslendi: "Vatandaşlarımız yangın ya da yangın tehlikesi gördüklerinde acilen ücretsiz 'Alo 177' hattını arasınlar. Hat geçen yıllarda önemli ölçüde kullanıldı. Bu da bizi son derece mutlu etti."