Ormanlar 'sevda kurbanı'

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu'nun yaptığı bir araştırma, kız kaçıran, düğün engellemek isteyen, ruhi dengesi bozulanların orman yaktığını gösterdi.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu'nun yaptığı bir araştırma, kız kaçıran, düğün engellemek isteyen, ruhi dengesi bozulanların orman yaktığını gösterdi. Kurtulmuşlu'nun tespit ettiği bazı orman yangınlarının ardında şu istekler yatıyor:
"Bir nedenle anlaşmazlığa düştüğü komşusuna zarar vermek, köyde yaşayan çocukların ilk kez uçak ve helikopter görmesini sağlamak, köyündeki soruna yetkililerin dikkatini çekebilmek, sevdiği kızın düğününü engellemek, jandarma ve ailenin dikkatini başka yere çekerek kız kaçırmak, bulunduğu bölgede suç işleyip güvenlik kuvvetlerinin dikkatini başka yere çekmek."
İhmal de yakıyor
Araştırmaya göre ormanları kül eden ihmallerden bazıları da şöyle: Piknik ateşi, maden arama çalışmasında patlatılan dinamitten çıkan kıvılcımlar,
arıcıların kovanlara yaptığı tütsü için yakılan ateş, avcıların fişek yapımında barutu sıkıştırmak için kullandığı kâğıtlar, orman içinden geçen demiryolu raylarının sürtünme ile çıkardığı kıvılcımlar, bakımı yapılmayan enerji nakil hatları, bilinçsizce atılan sigara izmariti.
Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, orman yangınlarının yüzde 95'inin insan kaynaklı olduğunu söyledi. Bu yangın nedenlerinin Akdeniz'e özgü olduğunu belirten Kurtulmuşlu, "Ne olursa olsun, yangın çıkıyorsa bunun tek nedeni eğitimsizliktir. Eğitilmiş insan sorununu başka yöntemlerle çözer. Onun için eğitim şart" dedi. Kurtulmuşlu, bu yıl yangınlarla mücadele edebilmek için yaklaşık 10 trilyon lira ödenek
ayrıldığını ifade etti.