Ormanlara imar yolu

Ormanlara imar yolu
Ormanlara imar yolu
Orman Kanunu değişiyor. Meclis'e sunulan yasa tasarısına göre, bakanlar kurulu, ormanlık alanları imara açma yetkisine sahip olacak.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet , Orman Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Meclis’e sunulan kanun tasarısına göre, ‘ihtiyaç halinde’ kıyılarda ibadethane yapılabilecek. Tasarı, orman olarak korunmasında yarar görülmeyen yerlerin imara açılması için bakanlar kuruluna yetki veriyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bakanlar kurulunda görüşüldükten sonra TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Orman Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ şu düzenlemelerin yapılmasını öngörüyor:
KIYIDA İBADETHANE: Kıyı Kanunu’nun 6. maddesine göre kıyılarda, sadece iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener gibi yapılar yapılabiliyor. Ancak yeni tasarıya göre ‘ihtiyaç duyulması halinde’ imar planı kararıyla kıyılarda ibadethane yapılabilecek. Geçen günlerde Meclis’te kabul edilen torba kanun ile ibadethanelere 100 metre mesafede içki satışı ve tüketimi yasaklanmıştı. Düzenlemenin aynen yasalaşması halinde, kıyılara ibadethane yapılabileceği için, söz konusu ibadethanelere 100 metre mesafedeki alkol satışı ve tüketimi yapılan yerlerin kapatılması gündeme gelebilecek.
BALIK ÇİFTLİKLERİ ORMANA: Baraj ve deniz yüzeyinde yapılan balık üretimi için karada yapılması mecburi tesislere Orman Genel Müdürlüğü’nce bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek. Bu izin, devlet ormanlarında bitki türlerinin tohum ve fidanlarını yetiştirmek üzere fidanlık kurulmasına, arkeolojik kazı ve restorasyon yapılmasına ve bu alanların kullanımına, define aranmasına, odun kömürü, terebentin, katran, sakız gibi işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına da olanak sağlayacak.
ÖZEL ORMANDA YAPILAŞMA KOLAYLAŞTI: Özel ormanlarda, alanın yüzde altısını, bina yüksekliği ise binanın oturduğu alanın en düşük zemin kotundan itibaren 9.5 metreyi (yani iki kat) geçmemek koşulu ile inşaat yapılabilecek. Mevcut düzenlemede de yüzde 6 oranı bulunuyordu. Ancak maddenin ‘esnek’ yazılması nedeniyle bazı yapılara iki kat izni verilmiyordu.
İMARA AÇILACAK YERLER: Tasarıya göre orman olarak korunmasında yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan yerler ‘kentsel dönüşüm’ çerçevesinde yapılaşmaya açılacak. ‘Orman olarak korunmasında yarar görülmeyen yerlerin’ neresi olduğuna ise bakanlar kurulu karar verecek.
DERE YATAĞINA İNŞAAT: Dere yataklarının üzerine yapı yapan veya izinsiz kapatan, yeraltı sularını izinsiz besleyen gerçek kişilere 15 bin, tüzelkişilere 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. Yangın görmüş ormanlarla, gençleştirmeye ayrılmış veya ağaçlandırılmış sahalarda hayvan otlatılamayacak. İzin almadan ticari olarak orman bitki türleri tohumluğu üretimi yapanların faaliyetine son verilecek; 33 bin lira idari para cezası kesilecek, ürüne el konulacak. Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan orman bitki türleri tohumluğu ithal ve ihraç edenlerle 42 bin lira idari para cezası verilecek.
DAĞITILAN VAKIFLAR YENİDEN KURULABİLECEK: Kiraya verilen veya tahsis edilen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıf taşınmaz malların; yangın, hırsızlık ve doğal afetlere karşı, kullananları tarafından sigortalanması zorunlu olacak. 1 Ocak 1990 tarihinden bu düzenlemenin yayımı tarihine kadar genel müdürlüğün dağıtılma talebiyle açtığı dava sonucunda dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilen yeni vakıfların hayatta bulunan kurucularının başvurusu üzerine vakfın adı ve amacı aynı olmak kaydıyla, bin lira kuruluş malvarlığı tahsis edilerek yeni bir vakıf kurulabilecek.
GÖNÜLLÜYE ÜCRET YOK: Orman yangınlarıyla mücadelede gönüllülerden de faydalanılacak. Gönüllülerin ulaşım ve iaşeleri karşılanacak, gönüllülere herhangi bir ücret verilmeyecek. Orman muhafaza memurluğundan olanlar da silah taşıyabilecek ve bulundurabilecek.


  http://www.radikal.com.tr/113535711353579

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şaka mı bu ? - atlas

  tüm haberi radikal ' in okurları için hazırladığı tatsız 1 Nisan Şakası misali okudum nerdeyse .Ama ne hazindir ki Türkiye gece yarısı parklardan ağaçların sökülüp atıldığı , geceyarısı oturumlarıyla ormanlarını dozerlerin insafına terk edildiği bir ülkeye dönüştü.

  Ört ki ölem. - pekmez_2042

  Bu yağmayı kim durduracak. Her eylemde gazlanan çoğu içeri alınan muhalifler mi? Nasıl bir Karadenizlidir ki başbakan yeşilin düşmanı olmuş.Beton mimari Albayrak'ı çevre bakanı yapmış. Örtki ölem.

  Allah doyursun.... - testereci

  İşin terazisini iyice kaçırdılar...Bu talanı engellemek için, insanları (neredeyse) darbe isteyecek duruma getirdiler ne yazık ki....

  Dubai Özentisi - Benimsesimden

  Ne çok özenmişiz yıllarca Arabistan gibi olmaya. Canım ülkemin kadınını feda ettik, yeşilini feda ettik. Dubai'de ki gibi yüksek binalar yapıp; bol,bol alış veriş merkezleri açtık ve açmaya devam ediyoruz. Giyimimiz değişti,yaşamımız değişti,iş hayatımız değişti,dostluklar değişti,eğitim sistemimiz değişti ve farkında olmadan insanımız değişti. Biz artık biz değiliz. Bu ne düşmanlıktır kendi kendini yok eden yaratıklara dönüştük. Anlamak mümkün değil.

  hemen müdahale! - zebda

  Gezi için gec kalındı..emek için gec kalındı..3. köprü için gec kalındı..arkadaşlar yapılan gösteriler ve tüm tepkiler hep iş işten gectikten sonra yapılıyor.Kanun tasarısının k'si cıkmadan protestolara başlamak lazım..iş işten gectikten sonra herkes biber gazı yemesiyle kalıyor.Bu kanun sırf böyle kalmaz uçlarına eklerle öyle bir hal alacak ki yarın öbürsü gün 20 yıldır denize girdiğimiz yerden denize bile giremiyeceksiniz! Buradan bütün muhalafete, basına ve hükümet dışı kurum dernek ve platformlara açık çağrı yapıyorum.Hemen bugün bununla ilgili çalışmalara başlıyalım.Herkesin bu konularda tek bir vucud olması lazım!Şimdi!!

  tuccar hukumeti - ozdemirda

  askeriyeyi hic sevmedim, hic savunmadim. ama yigidi oldur, hakkini yeme, askerler agaci koruyorlardi. bu tuccar taifesinin para icin satamayacagi sey yok resmen. ayiptir yahu.

  Yeşil alanlarımız AVM-Rezidans-Cami için yok ediliyorlar - H.T

  Ormanlarımız imara açılacak.Kıyılarımıza cami yapıp 100 m. yakınında içki içilmez diye insanları yaklaştırmayacaklar.Istanbul Üniversitesi botanik bahçesi de müftülüğe verilecek diye bir haber geçti dün CNN.Nedir bu yeşil alan talanı?