Örnek bir ciddiyet!

Büyük soruşturmalara imza atan Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, 'Adalet nasıl olsa bekler' diyerek DGM'deki
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - duruşmasına katılmak yerine, aynı saatlerde bir hastanenin çamaşırhane ünitesi açılışına katıldı. Duruşma bu yüzden iki saat gecikmeli olarak yapılabildi.
Yüksel, duruşmaya katıldı, ancak bu kez açık tuttuğu cep telefonu çaldı. Savcı telefonla konuşmaya başlayarak, duruşmadan ayrıldı. Yüksel'in yerine başka savcı duruşmaya katıldı ve yargılama tamamlanabildi. Bu durum tutanağa geçirildi. İzinsiz görev yerini terk etmek ise suç kabul ediliyor.
İdam istiyor ama...
Kapatılan RP'nin dört eski yöneticisinin idamı, MÜSİAD yöneticileri dahil 24 sanığın 20 yıl ağır hapsi istenen Milli Görüş davasının, önceki gün Ankara 2 No'lu DGM'de duruşması vardı.
Duruşma saati 09.45'ti. Ancak, mütalaasında dahi idam isteminde ısrar edecek kadar davayı ciddiye alan Yüksel, o saatte DGM'
de değildi. Bu yüzden mahkeme, duruşmaya başlayamadı.
Sıradaki diğer davalar bittiği aşamada da savcı Yüksel henüz mahkemeye ulaşmamıştı. Mahkeme, savcı Yüksel'in gelişini beklemek için duruşmaya bir süre ara verdi. Sanıklarla avukatları bu süreyi bekleyerek geçirdi.
Yüksel, duruşma saatlerinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki törendeydi. Hastanede iki sağlık ve bir çamaşırhane ünitesi açılıyordu. Törende dört isim vardı. MHP'li bakanlar Sabahattin Çakmakoğlu ve Enis Öksüz, Ankara Valisi Yahya Gür ve DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel.
'Cep'le duruşmayı terk
Yüksel tören bittikten sonra DGM'ye ulaşınca, duruşma iki saatlik rötarla açılabildi. Ancak burada bitmedi. Duruşmada cep telefonu çalan Yüksel, telefonu kapatmak yerine cevapladı, konuşa konuşa duruşmadan ayrıldı, bir daha da dönmedi. Bir süre sonra, Yüksel göndermiş olmalı ki, DGM Savcısı Cengiz Köksal, duruşmaya katıldı. Mahkeme Başkanı, bu durumu tutanağa geçirtti. Duruşma daha sonra da ertelendi.
İzin almamış
Savcı, başsavcı ya da yargıçların görev yerlerini izinsiz terk etmeleri suç kabul ediliyor. Savcı ve yargıçlar, ancak adli ve idari görevleriyle olmak kaydıyla ve bakanlık ya da başsavcılık izniyle görev yerinden ayrılabilirken, siyasilerle aynı yerde görünmemeleri konusunda da uyarılıyor.
Yüksel'le ilgili durumu DGM Başsavcısı Cevdet Volkan'a sorduk. Başsavcı, Yüksel'in duruşma saatinde başka yerde olacağını kendisine bildirmediğini ve izin almadığını bildirdi. Duruşmadaki gelişmeden de haberi olmadığını belirten Başsavcı, "İzinsiz hem de görevle ilgili olmayan bir yerde
olunmaması gerekiyor, benim talimatlarım da bu yöndeydi" dedi.
Çok sayıda açılış ve tören ile yemeklerde göze çarpan savcı Yüksel'in daha önce de izinsiz il dışına çıktığı gerekçesiyle soruşturma geçirdiği öğrenildi.