Örnek Nevruz

Nevruz Bayramı dün bütün yurtta hem salonlarda hem de alanlarda kutlandı. 10 binlerce kişinin katıldığı kutlamalar sırasında istenmeyen olaylar olmadı.
En çok kalabalık Diyarbakır ve Batman'da vardı. Adana'da DEHAP'ın düzenlediği kutlamalar sırasında polislerin de halkla halay çekmesi alkış aldı.

ADANA/İSTANBUL/VAN - Nevruz dün alanlarda ve salonlarda kutlandı. Resmi kutlamalar dışında Demokratik Güçbirliği ve DEHAP'ın kutlamalarında bazı gruplar Öcalan posteri açıp slogan attı. Ancak polisin müdahale etmediği gösteriler olaysız bitti.
Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Atatürk Kültür Merkezi'nde şenlikle kutlandı. Bakanlık Müsteşarı Mustafa İsen, Nevruz'u geniş katılımla kutlanacak bir 'çevre ve doğa bayramı' haline dönüştüreceklerini söyledi.
İstanbul: İstanbul Valiliği Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğü'nce Sultanahmet Meydanı'nda Nevruz Şöleni düzenlendi. Vali Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci ile İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey katıldı. Zeytinburnu'ndaki kutlamaya ise yaklaşık 40 bin kişi katıldı.
Öcalan'ın posterlerinin açıldığı kutlama İl Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan kriz merkezindeki kapalı devre kamera sistemiyle izlendi. Vatandaşlar, Kazlıçemşe'yi piknik alanına çevirdi.
Diyarbakır: Fuar Alanı'nda toplanan on binlerce kişi Nevruz ateşi etrafında toplanıp halay çekti. Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Ferhat Tunç, Ozan Diyar konser verdi. Ülkede Özgür Gündem gazetesinin tam sayfa Apo posterini açan 10 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa: Mitingdeki yaklaşık 50 bin kişi arasında, Fatma ve Mehmet Öcalan da vardı.
Adana: DEHAP'ın kutlamasına 25 bin kişi katıldı. Abdullah Öcalan posteri alanda dolaştırılarak duvara asıldı. Dışarıda kalan 5 bin kişi ise polislerle halay çekti.
Mersin: Metropol Miting Alanı'nda, Demokratik Güçbirliği'nin kutlamasına 30 bin kişi katıldı.
İzmir: Buca'daki kutlamalarına yaklaşık 10 bin kişi katıldı.
Eskişehir: 1'nci Taktik Hava Kuveti Komutanılığı'nda Nevruz Şenliği düzenlendi. Askeri bando konser verdi, askerlerle çocuklar 1683 çam fidanı dikti. (dha, aa)